Sağlık

Balığın Faydasını Artıracak 6 Önemli Öneri

Balığın Faydasını Artıracak 6 Önemli Öneriyi sizlerle paylaştık. Balık her mevsim tüketilen ve bağışıklığı güçlendiren besinlerden bir tanesidir. Balığın faydasını arttırmak isterseniz bazı püf noktalardan yararlanabilirsiniz.

Balığın faydasını arttırmak için neler yapılır? Sağlığımıza ciddi katkıda bulunan balığın haftada iki kez tüketilmesi gerekir. Uzmanlarda balıktan en yüksek faydayı sağlayabilmek için de doğru hazırlanması gerektiğine vurgu yapıyor. Balık tezgahlarında birbirinden farklı balıklar satışa çıkarılıyor. Balığın faydalarını arttırmak için altı altın önerimize göz atabilirsiniz.

1-Düzenli Olarak Tüketin

Düzenli olarak balık tüketmeniz gerekir. Balık hem kalbinizi ve sağlığınızı koruma altına alır. Özellikle kış aylarında ihtiyacımız olan A, B1, B2 ve D vitaminlerini karşılar.

2-Balığı Kızartmayın

Balığı kızartmamalısınız. Kızarttığınız zaman balık ciddi oranda yağ çekerek besin değerini kaybedecektir. Fırınlayarak ya da buharda pişirmek balığın besin değerini koruyabilirsiniz.

3-Salata İle Beraber Tüketin

Balıkta C vitamini son derece düşüktür. Bu nedenle balığın yanında salata tüketmeniz tavsiye edilir.

4-Pişirme Derecesine Dikkat Edin

Balıkları çok fazla pişirmek protein kaybına neden olur. Pişirme sırasında balıkları hafif sulu kalmasına özen göstermelisiniz.

5-Küçük Balıkları Kılçıkla Tüketin

Balığın kılçığında yüksek oranda kalsiyum ve fosfor yer alır. Bu maddeler kemiklerin dayanıklılığını arttırır. Kemik erimesi problemi yaşayan kişiler küçük balıkları kılçığıyla berber tüketebilirsiniz.

6-Balık Yerken Limon Kullanın

Balığı tüketirken mutlaka limon sıkmanızı tavsiye ediyoruz. Limonun içerisinde yer alan antioksidanlar ve C vitamini balıktaki omega 3‘ün kullanımını tetikliyor. Balık zengin vitamin içeriği nedeniyle çocukların ve yetişkinlerin sağlıklı yaşamasına katkıda bulunuyor. Balık düzenli olarak tüketmesi gereken besinler arasındadır. Yaşadığı denize ve mevsimine göre balıklar çeşitlilik gösterebilir. Haftada iki ya da üç gün balık tüketerek sizde sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz.

Hangi Balık Daha Faydalı?

Her balık türünde yeteri kadar omega 3 yağ asidi bulunmamaktadır. Omega 3 özellikle somon, uskumru, ton balığı ve morina balığı gibi balıklarda fazladır. Sizde Omega 4 yönünden zengin balıkları tüketerek en faydalı şekilde balıktan yararlanabilirsiniz. Düzenli balık tüketimi kalp sağlığından bağışıklık sistemine kadar pek çok faydada bulunur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu