Ekonomi

Para Gönderirken IBAN Nasıl Yazılır?

IBAN numarası elektronik fon transferi, Western Unıon ya da Swift yaparken kullanılan numaralar topluluğudur. Her banka her müşterisinin her hesabı için ayrı bir IBAN numarası kullanır. Yani her müşterinin değil, her hesabın bir IBAN numarası bulunur. Dolayısıyla bir müşteriye ait birden fazla IBAN numarası bulunmaktadır.

Ülkemizde en sık yapılan hatalardan biri IBAN numarasını yanlış yazmaktır. Unutulmamalıdır ki IBAN numarasının tek hanesi dahi yanlış yazılır ise para gönderilmek istenen noktaya asla ulaşmaz. Bu durumda tutarın yeniden geri iadesi bankalarca istenir ancak işlem birkaç günden uzun sürebilmektedir.

IBAN Numarası Tam ve Doğru Olmalıdır

IBAN numarası TR ile başlar ve TR ile birlikte toplam 26 karakterdir. Yani TR’den sonra 24 hane rakamlar topluluğu yer alır. Kişi kendi IBAN numarasını öğrenmek için telefon bankacılığını, internet bankacılığını, ATM’leri, hesap cüzdanını ya da şubeleri kullanabilir.

Bazı durumlarda TR ibaresi otomatik olarak çıkmaktadır. Bu durumda yeniden TR ibaresi kullanmak yanlıştır. TR’den sonra 2 haneli kontrol basamağı, sonrasında 5 haneli banka kodu, 1 haneli rezerv alan kodu ve son olarak da 16 haneli hesap numarası bulunur.

IBAN Numarası Yanlış Yazılırsa Ne Olur?

IBAN numarasının yanlış yazılması ya da IBAN numarasına ait ismin yanlış ya da eksik yazılması sorundur. Bu durumda para istenen noktaya ulaşmayacaktır.

IBAN numarasını ya da ismi yanlış yazan kişi, öncelikle para çıkışı olacak banka ile görüşmelidir. Eğer tutar çıktı ve hesapta bekliyor ise bu durumda karşı banka ile görüşülmelidir. Her iki banka da tutarın nerede olduğuna bağlı olarak iş akışını başlatır ancak bu işlem bir hafta ya da 10 gün sürebilir. Bu nedenle IBAN numarasını yanlış yazmak büyük ölçüde işleri aksatacak bir durumdur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu