Sağlık

Bebeklerde Tuz ve Şeker Tüketimine Dikkat

Ailelerin en sık kafasını kurcalayan sorunların başında bebeklere ek besin takviyesi konusunda zamanlamanın nasıl yapılması gerektiğidir.

Bebekler Nasıl Beslenmeli?

Aileler bebeklerde tuz ve şeker tüketimine dikkat etmelidir. Bebeklerin doğru beslenmesi ailelerin göstereceği titizlik ile bağlantılıdır. Bebekler doğdukları ilk günden itibaren beslenme konusunda en doğru kararların alınması gerekir. Gelişimlerini olumlu yönde ilerletecek, destekleyici ürünler tüketilmelidir. Ancak bu sayede hiçbir sorun ile karşılaşmadan bebeklerin sağlıklı beslenmeleri sağlanmalıdır.

Bebekler için anne sütü son derece önemlidir. Özellikle de ilk 6 ay anne sütünden başka herhangi bir ek besin alınmamalıdır. Pek çok aile bu konuda anne sütünün yeterli olamayacağını ve ek besinlerle takviye yapılması gerektiğini düşünür. Oysa bu düşünce son derece yanlıştır. Çünkü ilk altı ayda çocukların hiçbir ek besine ihtiyacı yoktur. Anne sütü ile ihtiyaç duyduğu tüm mineral be vitaminleri elde eder.

Çocuklar ek besinlere altı aydan sonra geçmelidir. Altı aylık zamanın sonunda ilk kez yardımcı besinler ile de tanışan çocuklar için aileler bebeklere verilecek ek besinler konusunda en doğru araştırmayı yapmalıdır. Ancak bu sayede bebekler için şekerin ya da tuzun ne zaman tüketilip tüketilmeyeceği çözüme ulaşır.

Bebekler Tuz ve Şekeri Ne Zaman Tüketmeli?

Altı aydan sonra şeker ve tuz tüketimine başlayan bebekler için ilk bir yıl kesinlikle şeker ya da tuz verilmemelidir. Bebeklerin tuz ihtiyacı, diğer besinler içerisindeki tuzlar aracılığı ile giderilir. Bu nedenle de yemeklerin ya da diğer yiyeceklerin tuzsuz olduğunu düşünüp tuz ya da şeker takviyesi yapılmamalıdır. Bir yaşından sonra bebeklerin tiroit bezlerinin çalışması için az miktar tuz takviyesi yapılabilir. Bebeklerde tuz ve şeker takviyesi sayesinde de bir yaş sonrası gelişimi de tamamlanmış olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu