Diyet

Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılmalıdır?

Sağlıklı diyet yapmak ve bu sayede sağlıklı kilo vermek bazı önemli noktalara dikkat edilmesini gerektirmektedir. Bu şekilde verilen kilolar kalıcı olarak gitmektedir.

Sağlıklı kilo vermek için öncelikle uygulanacak olan diyet programı mutlaka kişinin vücut yapısına uygun olmalıdır. Ancak şu da belirtilmelidir ki sadece diyet yapmak kilo vermek için yeterli olmamakta, bu diyetlerin doğru egzersiz programı ile desteklenmesi gerekmektedir. Örneğin göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak için egzersiz olarak mekik hareketi son derece etkili olmaktadır.

Sağlıklı kilo vermek için önemli bir koşul da doktor kontrolünde zayıflamaktır. Bazı insanlar kilo vermek için bilinçsizce diyet programları uygulamakta ve vücutlarına zarar vermektedirler. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına uzman kontrolünde olmak her zaman fayda sağlamaktadır.

Doğru Diyet Nasıl Yapılmalıdır?

Diyet yaparken temel amaç sınırlı besinler ile vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğesi ihtiyacının karşılanmasıdır. Bu sayede vücut hem az yemekte hem de istenmeyen kilolardan kurtulmaya başlamaktadır. Sağlıklı diyet listelerinde vücudun ihtiyaç duyacağı vitamin, mineral, karbonhidrat, protein, yağ gibi besin öğeleri yeterli ve dengeli miktarda bulunmaktadır. Bu şekilde kilo vermek biraz zaman alacağından dolayı bu konuda aceleci olunmaması tavsiye edilmektedir.

Sağlıklı diyet listeleri hazırlanırken bu listelerdeki besinlerin yağ oranları günlük enerjinin yaklaşık yüzde otuzu civarında olacak şekilde belirlenmektedir. Yağ vücuda tokluk hissi sağladığından dolayı önem taşımaktadır. Listede yer alan yemeklerde kullanılan yağların zeytinyağı, soya, ayçiçeği ve mısırözü yağı gibi bitkisel yağlardan meydana gelmesine dikkat edilmelidir. Bu süreçte kızartmalardan kaçınılması gerekmektedir.

Doğru zayıflama için diyet listeleri hazırlanırken listede lif içeriği yüksek besinler olması önemlidir. Buna yönelik olarak kuru baklagiller, meyve, sebze, kepekli ürünler yenilmelidir. Ayrıca günde en az iki litre su içilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu