Sağlık

Bu Yiyecekleri Tüketmek Beyini Öldürüyor

Beyin sağlığı son derece önemlidir ve besinler bunu etkiler. İyi beslenme ile hücreleri daha sağlıklı hale getirmek mümkünken zararlı yiyeceklere dikkat etmemek uzun vadede ciddi sıkıntılara neden olabiliyor. Bu nedenle hangi yiyeceklerin zararlı olduğuna bakmak ve önlem almakta fayda var.

Şeker Ürünleri

Beyinde zararlı birtakım oluşumlara neden olan bir diğer yiyecek de şeker ürünleridir. Uzun süre şeker kullanmak, nörolojik birtakım problemlerin oluşması için zemin hazırlıyor. Ayrıca hafızayı zayıflatması, öğrenme yeteneğini azaltması da diğer olumsuz etkileri.

Trans Yağlar

Kalp sorunları, obezite ve kolesterol sorunlarına neden olduğu bilinen trans yalar beyne de zarar vermektedir. Reflekslerin hızını azaltır, işlevsel açıdan beyin kapasitesini azaltır. Ayrıca felç olasılığı ile Alzheimer gibi hastalıkların da ortaya çıkmasında tetikleyicidir.

Hazır Atıştırmalık Yiyecekler

Fast food tarzı yiyecekler, yapılan araştırmalara göre beynin kimyasını değiştiriyor ve depresyon ile anksiyete gibi sorunları tetikliyor. Ayrıca motivasyon eksikliği, öğrenme bozukluğu ve hafıza zayıflaması gibi durumlara da neden olabiliyor.

Kızartmalar Ve Kızarmış Tüm Yiyecekler

Beyne zarar veren yiyecekler içinde en önemli diğerleri kızartmalar ve kızarmış tüm yiyeceklerdir. İşlenmiş olarak hazırlanan bütün yiyecekler içerisinde kimyasal madde, katkı maddesi, tatlandırıcı gibi ilaveler barındırmaktadır.  Ayrıca bu yiyecekler beyin sinirlerini de zedelemektedir. Yapılan araştırmalara göre en tehlikeli kızartma yağı ayçiçeği yağıdır.

İşlenmiş Proteinler

Marketteki sosis, sucuk, salam gibi işlenmiş proteinlerin beyine zarar verdiği bilinmektedir. Protein için et alırken işlenmemiş ürünlere yönelmek gerekiyor. Aksi halde sinir sisteminin tahrip olmasına neden olduğu bilinmektedir.

Alkol Kullanımı

Alkol, beyin üzerinde olumsuz etki eden diğer bir etken…  Karaciğere de zarar verdiği bilinen bu içecekler, sağlıklı bir düşünme şeklini kaybetmeye neden oluyor. Hafıza gerilemesi de diğer bir etkisi, ancak bırakıldığı zaman belli bir miktar düzelme olabiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu