Sağlık

Rahim İç Duvarının Embriyo Üzerindeki Etkisi

Rahmin iç tabakası, embriyonun sağlıklı olup olmadığını anlayabiliyor. Peki, rahim iç tabakasının buradaki önemi nedir?

Tüp bebek transferi yapıldıktan sonra, rahmin iç tabaksıyla embriyo bir görüşme içerisine giriyor. Rahim, embriyonun sağlıklı olduğunu algılarsa tutunmasına yardımcı oluyor. Eğer embriyo sağlıklı değilse, rahme tutunmasını engelliyor. Bu noktada rahim iç duvarının büyük bir rolü var.

Gebelikte tekrarlayan problemler (sürekli düşükler vb.) genellikle rahmin iç duvarıyla bağlantılı olabiliyor. Rahmin iç duvarı eğer embriyonun bu noktada sağlıklı olduğunu anlamaz ve sağlıksız olan embriyoların rahme tutunmasına müsaade ederse, zaman içerisinde embriyo kayıpları gözlemlenebiliyor.

Beslenme Etkisi

Diyetsel alışkanlıklar tüp bebek şansını artıyor. Konu ile ilgili yapılan çalışmalarda rahmin iç tabakasından alınan örneklerdeki aminoasitlere bakıldığında değişiklikler olup olmadığı fark edilebilir. Örnek vermek gerekirse, sağlıksız bir şekilde sürekli olarak fast-food tarzı beslenen bireylerde, sağlıklı beslenen bireyler arasında farklılık olabiliyor. Bir bireyin ileriki yani erişkinlik döneminde karşılaştığı rahatsızlıklar, aslında anne karnında maruz kalınan durumlara bağlı olarak ortaya çıkıyor. Bu sebeple uzmanlar hamileliğin ilk 6 haftasındaki beslenmeye çok dikkat edilmesini öneriyor.

Kürtaj gibi Müdahalelerde Rahim Nasıl Korunur?

Uzmanlar tarafından en dikkat edilen ve en çok itina gösterilen yapıların başında rahmin iç tabakası geliyor. Rahmin iç tabaksında meydana gelebilecek hasarların bedeli çok ağır olabilir. Doğum sonrasında ya da geçirilen düşük sonrasında rahmin içerisinde parça kalmaması için kürtaj yapılabiliyor. Bu durumda da dikkat edilmediğinde rahim ciddi zararlar alabiliyor. Ağır müdahaleler sonucunda ne yazık ki geriye dönüşü pek mümkün olmayan durumlar ortaya çıkabiliyor. Örnek vermek gerekirse, doğurganlığı devam eden bir kadın kürtaj olduktan sonra yumurtalıkları düzgün çalışmasına rağmen anne olma şansını kaybedebiliyor. Bunun sebebi rahmin iç duvarına verilen zarar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu