Sağlık

Cam Ocak Nasıl Temizlenir?

Cam ocak silmek için uygulanması gereken belli başlı yöntemler vardır. Günlük hayatınızda bu yöntemlerle ocağınıza zarar vermeden temiz bırakabilirsiniz.

Cam ocak silmek diğer ocak modellerine göre daha farklı olabiliyor. Montaj esnasında görevliler size cam ocak temizliği için bilgi vermedilerse veya kullandığınız yöntemlerle ocağınızı her zamankinden daha temiz bırakabilirsiniz.

Ocağınızı Temizlerken

Ocağınızı temizlemeye başlarken öncelikle kapalı olduğundan ve elinizi yakmayacak kadar soğumuş olduğundan emin olmalısınız. Bir bez yardımıyla ocağın üzerinde yemek kırıntıları veya su varsa önceden temizleyin.

İkinci adımda yapmanız gereken ocağınız için sıcak su hazırlamalısınız. Sıcak suyunuzla bulaşık deterjanınızı köpürterek işe başlayabilirsiniz. Temizlemeye başlamadan önce bir fincan karbonatı tüm ocağınızın yüzeyine dağıtın. Bezinizi sıcak suya koyduktan sonra sıkın ve karbonat döktüğünüz alanların üzerine bırakın. Beziniz, tüm alanı kaplayacak kadar büyük olmalı veya birkaç bez parçasından yararlanabilirsiniz. Bezleri karbonatın üzerine bıraktıktan sonra yapmanız gereken 20-25 dakika beklemektir. Bu sürede ocağınızdaki kir kendini yavaş yavaş bırakacaktır.

Süreniz dolduğunda bezleri ocağın üzerinden alın. İyice yıkadıktan sonra tekrar deterjanlı suyunuzla temizleyin ve ocağınızı bu bezle dairesel hareketlerle silmeye başlayın. Tüm ocağınızı bu şekilde sildikten sonra yapmanız gereken ocağınızı kurutmaktır. Kuru biz bez yardımıyla tüm ocağı sildikten sonra her yeri kurutun.

Ocağınızın daha parlak olmasını istiyorsanız, son adımda ocağınızı ıslak bezle silerken bezinize birkaç damla sirke damlatabilirsiniz. Sirke ocağınızın daha hijyenik ve daha parlak olmasına yardımcı olacaktır. Karbonatla silme işlemini her gün yapmanıza herek yoktur. Ocağınızı günlük olarak nemli bir bezle silebilirsiniz. Haftada veya iki haftada bir bu uygulamayı yaparak ocağınızın daha temiz olmasını sağlayabilirsiniz. Cam ocak nasıl temizlenir merak ediyorsanız, bu yöntemlerle ocağınızı temizleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu