Anne-Çocuk

Çocuğa Tuvalet Eğitimi Nasıl ve Kaç Yaşında Verilir?

Çocuğa Tuvalet Eğitimi Nasıl ve Kaç Yaşında Verilir? Anneler ve anne adaylarının kesinlikle bilinçlenmesi gereken konulardan biri, çocuğa tuvalet eğitimi vermek olmalıdır. Çocuklar belli bir yaşa geldiklerinde tuvalet eğitimine başlanması gerekir.

Çocuğa Tuvalet Eğitimi Nasıl ve Kaç Yaşında Verilir? Çocuğa tuvalet eğitimi vermek, çocuğun gelişim basamaklarını tamamlayabilmesi açısından çok önemlidir. Tuvalet eğitimi her çocuğa göre farklılık gösterir ve farklı dönemlerde verilir. Önemli olan çocuğun bu duruma hazır olup olmadığını gözetmektir. Çocuğun fizyolojik, psikolojik ve sosyal gelişimi takip edilerek tuvalet eğitimi vermeye başlanmalıdır. Ayrıca en önemli nokta, çocuğun bağırsak ve mesane kaslarının yeterince gelişmiş olmasıdır. Çünkü tuvaletini tutabilmesi ve kontrol edebilmesi bu gelişimlere bağlıdır. Çocuklara tuvalet eğitimi verilmeye başlanmadan önce, yürümeye başlamış olması ve ihtiyaçlarını rahat dile getirebilmesi gerekir.

Çocuğa Tuvalet Eğitimi Kaç Yaşında Verilmeye Başlanmalıdır?

Çocuğun yürümesi, ufak tefek ihtiyaçlarını rahat bir şekilde dile getirebiliyor olması ve bazılarını karşılayabiliyor olması “çocuğa tuvalet eğitimi verilmeye ne zaman başlanmalı?” sorusunun cevabı için önemlidir. Genel olarak çocuklar 18-24 ay arası bu eğitime hazır olurken, bazı çocuklar daha geç öğrenebilmektedir. Uzmanlar çocukların 1,5 yaş öncesinde tuvalet eğitimi için hazır olmadıklarını söylüyor.

Bunların yanında, tuvalet eğitimine başlamadan öncesi dönemde yeni bir kardeş, bir yakının kaybı veya yeni bir eve taşınma gibi önemli değişikliklerin olmaması gerekiyor.

Çocuğun Tuvalet Eğitimine Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Anneler tuvalet eğitimine başlamak konusunda zorlanıyor olabilirler. Bu nedenle çocuğun tuvalet eğitimine hazır olacağı dönem beklenmelidir. Bu dönem, her çocuğa göre farklıdır. Çocuğun kişisel gelişimi, sağlığı, psikolojik olarak hazır olma durumu ve benzeri etkenlere bağlı olarak değişebilmektedir. Bu nedenle çocuğun hazır olup olmadığına dair verdiği işaretlere dikkat edilmelidir. Eğer çocuk;

Bezini kirletince rahatsız oluyorsa,

Bezini kirletme aralığı uzamaya başladıysa,

Bez kullanmaktan rahatsız olmaya başladıysa ve tuvaletini yaptıktan sonra bunu anlatmaya çalışıyorsa,

Çocuk tuvalet ihtiyacını belli rutinlerde karşılamaya başladıysa,

Tuvalet kelimesi ile ilgili anlatılanları dikkatle dinliyor ve anlıyorsa,

Tuvalet kullanmayı merak etmeye ve bunu yapmak istediğine dair işaretler veriyorsa, tuvalet eğitimine başlama zamanı gelmiş demektir. Çocuğa tuvalet kullandırmak istenildiğinde, daha rahat alışması açısından öncelikle bir lazımlık yardımıyla başlanabilir. Tuvalet alışkanlığı, çocuğa sevdirilerek, onu zorlamadan ve soğutmadan, anneler tarafından verilmeye başlanmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu