Sağlık

Denge Kaybı İçin Bitkisel İlaç Kullanılmasının Sakıncası Olabilir mi?

Vertigo bir belirti olarak karşımıza çıkmaktadır. Kendinizin ya da çevrenizde yer alan kişilerin hareket edip durduğu veya döndüğünü hissedebilirsiniz. Bu his zor şekilde fark edilmekte ya da dengenizi korumak ve gündelik işleri yapma konusunda zorluk çekebilirsiniz. Peki, Denge kaybı için bitkisel ilaç kullanılmasının sakıncası olabilir mi?

Baş dönmesi atakları ani olarak ortaya çıkmakta ve birkaç saniye sürmektedir. Aksi durumda daha da uzun görülebilmektedir. Şiddetli baş dönmesi bulunması durumunda, belirtileriniz sabit olmakta ve birkaç gün sürebilmektedir.

İlerlemeye devam eden vertigo bulguları ya da geri gelen belirtiler halinde doktora görünmeniz gerekmektedir. Doktorunuz belirtilerinizi sizlere sormakta ve bazı baş dönmesi tiplerini belirlemenize yardımcı olabilmek adına basit bir inceleme yapmaktadır. Bununla beraber sizi daha ileri testler için de sevk etmektedir.

Tavsiyeler

Vertigo alt tarafta yer alan önlemleri takip ederek önlenmektedir.

  • Sigaradan uzak durun
  • Alkol tüketmeyi bırakın.
  • 9 saat uyumaya özen gösterin.
  • Kafein kullanmayı bırakın.
  • Bolca su tüketin.
  • Taze ve organik meyve tüketin.

Vertigonun Tedavisi

Periferik vertigo konusunda en etkili tedavi uygulamalarının bazıları partikül yeniden konumlandırma hareketlerini içermektedir. Bu tedavilerin en tanınan türleri Epley manevrası ya da kanal yeniden konumlandırma prosedürü olarak yer almaktadır. Bu tedavi esnasında belirli baş hareketleri, gevşek kristal bölgesinin iç kulak içerisinde hareket etmesine neden olabilmektedir. Bu bölgede yer alan kristallerin yerlerini değiştirmeye başlayarak iç kulak bölgesinde daha az tahrişe neden olmakta ve semptomlar giderilmektedir. Bu hareketler ilk olarak baş dönmesini kötü hale getireceğinden, deneyimli bir sağlık uzmanı ya da fizik tedavi uzmanı gerekmektedir. Kafa egzersizleri ya da vestibüler rehabilitasyon alışkanlığı egzersizleri duyarlılığının azalmasına ve vertigo iyileşmesine neden olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu