Dekorasyon

Oturma Odası Dekorasyon

Ev içinde en fazla vakit geçirilen alanlar olarak bilinen oturma odaları dekorasyon açısından en fazla önem verilen bölümlerden biridir. Bu odaların hem şık hem de rahat şekilde dekore edilmesi gerekmektedir. Göze hitap ettiği kadar oturma odalarının rahat olması da önem taşımaktadır.

Oturma odası dekorasyonunda ağır ve kasvetli bir hava yerine daha ferah ve yaşayan kişinin içini aydınlatan bir tasarıma sahip olunmalıdır. Bu sayede hem sıcak bir ortam elde edilmekte hem de iyi bir dinlenme alanı ortaya çıkmaktadır. Öncelikle oturma odası için koltuk seçimine özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu koltuklar hem göze hem de keyfe hitap etmelidir. Seçilecek olan koltuk takımlarının kaba ve kullanışsız olmamasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda koltukların oturma odasının büyüklüğü ile uyumlu olması da diğer bir önemli noktadır.

Oturma odası için seçilen koltukların renginin diğer mobilyalar ile uyumlu olması gerekmektedir. Aksi takdirde oda içerisinde karmaşık bir hava ortaya çıkmakta ve yorucu bir ortam oluşmaktadır. Bu durum kimse tarafından istenmeyeceğinden dolayı gerekli hallerde tecrübeli kişilerden yardım alınmalıdır.

Oturma Odası Dekorasyonu İçin Fikirler

Küçük oturma odaları için dekorasyon yaparken odayı ferah gösterecek renkler, mobilyalar ve aksesuarlar tercih edilmelidir. Bunun için genellikle beyaz, mavi gibi renkler kullanılmaktadır. Özellikle beyaz aydınlık için birebir bir renk olup küçük odaları daha aydınlık ve geniş göstermektedir.

Oturma odası dekorasyonu için aksesuar tercih ederken sade ve zarif aksesuarlar kullanılmalıdır. Göz yorucu detaylar odada huzuru kaçıracağından dolayı seçimlerde dikkatli davranılmalıdır. Sadelik ve huzurdan yana olanlar için mumlar, mumluklar ve şamdanlar sıklıkla tercih edilen aksesuarlar arasında yer almaktadır. Buna ek olarak farklı renklerde dekoratif yastıklar da kullanılabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu