Hamilelik

Normal ve Anormal Adet Kanamaları

Kadınlar her ay düzenli bir şekilde adet dönüsü yaşarlar. Ancak incelendiğinde bu durum tüm kadınlar için aynı şekilde seyir etmemektedir. Yani duruma göre tüm kadınlarda 3 ila 7 gün arasında bir süreç yaşanmakta olup her kadında da düzenli olarak aylık yaşanan bir süreç değildir.

Süreç olarak bakıldığında en az 4 haftada bir su süreç geri dönüş yaşatır ve bu sürecin sonunda yine düzenli bir şekilde adet süreci kendisini gösterir. Bu tür durumlar sağlıklı bir gelişim yaşandığını gösterir ve bu durum genel olarak kadınların üreme organlarının sağlıklı bir şekilde çalıştığını da gösterir. Aynı zamanda ilerleyen yaşlarda meydana gelen bu durumun sona ermesi ile beraber birçok kadın oldukça büyük hastalıklara maruz kalmaya başlar. Çünkü bu döngü sayesinde birçok kadın belirli bir yaşa kadar sağlıklı bir gelişim gösterirler.

Adet Süreci

Tüm kadınlar düzenli olarak gördükleri bu adet kanamalarında sürekli olarak devam eden bir süreç yaşar. Bu da bireyin sağlıklı olduğunu bizlere gösterir. Kadınlar genel olarak bu süreci 30 yıl gibi bir zaman için yaşar ve süreç hamilelik sürecinde durup daha sonra yine aynı seyirde devam eder. Bu sürecin yaşanmaması kadınlar için oldukça nadir bir durum olup sağlık sorunlarına da ortam hazırlar.

Kadınlarda adet kanaması genel olarak az ya da yoğun olabilir. Bu durum bireyin kaçıncı günde olduğu ile de alakalıdır. Aynı şekilde yüksek sancılar bireyin akıntısının olmadığı zamanlarda kendisini gösterir. Bu süreçte kadınların göğüs bölgelerinde veya göbeklerinde şişkinlik hissi olabilir. Aynı zamanda sürecin kadınlar üzerinde psikolojik etkileri de olmaktadır. Bu tür durumlarda yaşanan olumsuzluklar doktorunuz ile görüşülmesi gereken önemli konulardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu