Sağlık

Prolaktin Hormonu Nasıl Düşer?

 

Prolaktin Hormonu düşmesi konusunda pek çok cevap yer almaktadır. Bu konuda hem tıbbi hem de bitkisel tedavi metotları yer almaktadır.

Uygun tedavi yöntemi seçilmesinden hemen önce prolaktin hormonunun ne seviyelerde yer aldığı belirlenmesi gerekmektedir. Prolaktin hormonu yükseldiği zaman genel olarak tıbbi olarak hiperprolaktinemi rolaktin şeklinde yer alan ilaçlar bir arada bulunarak yüksek seviyelerde yer alan hormon düşürülmektedir.

Prolaktin hormonu seviyesinin normalden yüksek oranlarda yer almasının temel nedenleri arasında belirlenerek uygun tedavi metodu yapılmaktadır. Prolaktin hormonunun normal oranlarda yüksek olmasına sebep olabilecek adenom adı verilen iyi huylu tümörler vücut ilaç tedavisi konusunda olumlu yanıt vermeyerek hormon normal seviyeye düşmemesi durumunda o zaman son çare cerrahi operasyondur.

Bitkisel Tedavi

Bu hormonun düşürülmesi konusunda ilk olarak bazı besinlerden uzak tutularak kür uygulanması gerekmektedir. Bununla beraber cerrahi olarak hipofiz bezi ameliyatı uygulanacaktır. Ameliyatın yapılmasından hemen sonra hasta normal yaşantısına kolayca dönmektedir. Stresten ve kaygılı yaşama koşullarından uzak durmak uzmanların üzerinde durdukları konuların arasında yer almaktadır.

Prolaktin hormonu normal durumlarda fazla olan kişi bayanlar gebelik yaşamasının dışında da bazı etkenler prolaktinin seviyesinin yükselmesine sebep olmaktadır. Bu etkenlerden en iyi şekilde kurtulmak prolaktin hormonunun düşmesine neden olabilmektedir. Peki, prolaktin hormonu nasıl düşer? sorusunun cevabı belirtilen etkilerden uzak kalmaktır. Tıp dilinde süt üretici hormon adı ile tanımlanmış olan prolaktin hormonu hipofiz bezinden salgılanmamaktadır. Bununla beraber rahimdeki dokudan da salgılanır. Bu hormonun düzensiz şekilde ortaya çıkarılması yumurtlama fonksiyonu ve kısaca adet döngüsünün düzenli şekilde olmasından sorumlu olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu