Eğitim & Kurs

Oyunculuğa İki Farklı Yaklaşım

 

Oyunculuğa yeni başlayan kimseler için oyunculuk çeşitleri hakkında bilgi öğrenme isteği de oluşur. Tiyatro ve sinema oyunculuğu arasındaki farklar araştırılır.

Tiyatro Oyunculuğu Nedir?

İnsanlar oyunculuğa iki farklı yaklaşım: tiyatro ve sinema oyunculuğu konusunda kimi zaman tercih yapmak zorunda kalır. Oyunculuk eğitimini en iyi şekilde almış oyuncular iki farklı gelen teklif ile hangi alana yönelmesi gerektiğini kimi zaman kestiremez. Bu durumda da kişilerin hem tiyatro hem de sinema oyunculuğunu iyi bilmesi gerekir. Her iki oyunculuğun da artılarını ve eksilerini bilmek, karar verme aşamasında kişilere yardımcı olur.

Tiyatro oyunculuğu, canlı performans gösterilmesine dayanır. Gösterilen canlı performans sayesinde de izleyiciler ile bir bütünleşme yaşanır. Tüm gözler tiyatro oyuncusu üzerindedir. Bu nedenle de tüm sahne oyuncunun alanı olarak değerlendirilir.

Tiyatro oyunculuğunda canlı performans gösterme bir takım sorunları da ortaya çıkarır. Örneğin oyun esnasında sözün unutulması ya da o an kendini tam olarak oyuna verememek gibi sorunlar da kimi zaman tiyatro oyunculuğu eksi yönleridir.

Sinema Oyunculuğu Nedir?

Sinema oyunculuğunda tiyatro oyunculuğunun aksine canlı bir performans yoktur. İzleyici beyaz perde önünde oyuncuların performanslarını görür. Bu nedenle de uzun süren çekimler ile en doğru oyunculuk ortaya çıkarılır.

Sinema oyunculuğunda aynı sahne defalarca tekrarlanabilir. Burada amaç izleyiciye en iyiyi sunmaktır. Bu nedenle de oyuncu istediği performansı daha rahat bir şekilde sergiler. Kameranın bakış açısı oyuncunun da alanını oluşturur. Tiyatro oyunculuğunda olduğu gibi tüm sahne kullanılmak zorunda değildir. Bu da oyuncuların daha rahat etmesine olanak sağlar. Sinema oyunculuğu işlerin daha profesyonel yürütülmesidir. Ancak izleyici ile asla birebir iletişim olmaması kimi zaman oyuncuların bu alanı istememesine neden olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu