Eğitim & Kurs

Spiker Ve Sunuculuk Kursu

Spikerlik daha çok televizyon dünyasının büyüsüne kapılanlar için hayal edilen bir meslektir. Spikerlik mesleği yapmayı arzu eden onlarca çocuk yer almaktadır. Zamanla bu hayal değişse bile spikerliği ciddi olarak yapmak isteyenler eğitim almaktadır.

Spikerlik fakülteleri olmasa bile Sinema – TV bölümlerinde alınacak olan dersler, mesleki kurslar ve atölyeler spiker olabilmek için yeteli bilgiyi vermektedir. Bununla beraber TV ve radyo dünyasında insanların kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Kamera ve mikrofon önünde uygulanmayan hiçbir teorik bilgi işe yaramamaktadır.

Aranılan Özellikler

Spiker olmak için ne gerekir? diye sorulduğu zaman cevabımız doğru eğitimdir. Spikerlerin güzel ve yakışıklı olması gerektiğini düşünen kişiler yer almaktadır. Ancak mesleki becerisi bulunmayan pek çok kişinin bu kariyerlerine her zaman erken veda ettikleri görülür.

Günümüzde spiker olabilmek için bazı temel kriterler yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi kusursuz bir diksiyona sahip olabilmek ve etkili Türkçe kullanımı olarak yer almaktadır. Ayrıca spiker olmak için gereken özellikler arasında ilk olarak eğitim almaları gerekmektedir. Üniversitelerin Radyo, televizyon program yapımcılığı bölümü olsa bile Spiker-Sunuculuk üzerine bölüm yer almamaktadır. Yine de spikerlik kursları sizlere en doğru eğitimi vermektedir.

Spiker olabilmek için ilk olarak konuştuğunuz dili en iyi şekilde kullanabilmeniz son derece önemlidir. Diksiyonla beraber beden dili de spiker olabilmek için önemli bir etken olarak yer almaktadır. Bu nedenle spiker olmayı düşünen kişilerin beden dili eğitimi alarak jest ve mimiklerini doğru kontrol etmesi gerekmektedir. Akıcı konuşmak spiker olmak için gerekenler arasında bulunmaktadır. Akıcılık beraberinde anlaşılırlığa da getirmektedir. Bu nedenle doğru eğitimle beraber ihtiyaç duyacağı için kelimelerin en doğru şekilde telaffuzlarını ve anlamlarını bilinmesi gerekmektedir. Sizde doğru bir kurs ile hayal ettiğiniz mesleği yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu