Ekonomi

KKB Raporu Nedir Nasıl Güncellenir

Kredi Kayıt Bürosu isimli şirket, Türkiye’nin en büyük bankalarının bir araya gelmesi ile kurulmuştur ve sonraları Türkiye’de faaliyet gösteren bütün bankaları kapsayacak kadar büyümüştür.

Kredi Kayıt Bürosu’nun her müşteri için tuttuğu kayıtlar varıdır. Bu kayıtlar genel olarak kişilerin banka ile olan ilişkilerini içerse de, kayıtların daha çok kişilerin banka ödemeleri ile alakalı olduğu bilinir.

Bu kayıtlar doğrultusunda Kredi Kayıt Bürosu yani KKB tarafından herkes için belirlenen bir kredi notu vardır. Bu kredi notu ödeme gücünüzü ortaya koyar.

Bankalar kredi verecekleri müşterilerinin kredi notlarını öğrenerek, onun ödeme gücünü ölçerler. Yine kredi notu birçok kişi ve kurum için önemsenen bir nottur.

Kredi Kayıt Bürosu’nun veri tabanı bankalar ile otomatik olarak paylaşılır. KKB raporu bankalarla paylaşılan bu verilerdir.

Düzenli Ödeme Çok Önemli

Raporun olumlu yönde oluşmasındaki en önemli etken düzenli ödeme yapmaktır. Kredi notu sorgulama sonucunda kredi notunuzun yüksek olmasını arzuluyorsanız, bankalara olan borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemelisiniz.

KKB raporunun şekillenmesinde etkili olan bu faktör, kredi notunuzun düşük olduğu durumlarda da etkilidir. KKB raporu nasıl güncellenir? Raporun güncellenmesi için siz herhangi bir talimat vermezsiniz.

Kredi Kayıt Bürosu sizin hakkınızdaki verilere ulaşabildiği için raporu kendiliğinden günceller. Bu aşamada sizin yapacağınız işlemler raporun olumlu yönde ya da olumsuz yönde güncellenmesini sağlayacaktır.

Kredi Ve Kredi Kartı Ödemelerinizin Durumu Dikkate Alınır

Rapor sürekli olarak güncellenir ve raporun güncellenmesinde kredi ve kredi kartı ödemelerinizin durumu dikkate alınır.

Bu ödemelerinizi düzenli ve gününde gerçekleştiriyorsanız kredi notu öğrenme işlemi sonucunda sizi iyi bir not bekler. Fakat ödemeleriniz düzensiz ve gecikmeli ise, kredi notunuz düşük olacaktır.

Rapor sürekli yenilendiği ve güncellendiği için kredi notunuzu kısa bir sürede arttırmanız her zaman mümkündür. Bu nedenle notunuzun düşük olması durumunda, ödemelerinize çeki düzen getirerek notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Düzenli ödemeler gerçekleştirdiğiniz birkaç aylık ödeme periyotları kapsamında Kredi Kayıt Bürosu raporunuzun hızlı bir şekilde güncellendiğini ve kredi notunuzun iyi seviyelere geldiğini göreceksiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu