Sağlık

Tüp Bebek Tedavisinde Olumsuzluklar ve Sonuçları

Tüp Bebek Tedavisinde Olumsuzluklar ve Sonuçları Nelerdir? Tüp bebek yöntemi, bebek sahibi olmak için pek çok yönteme göre sağlıklı bir gebelik oluşturmak adına en fazla tercih edilen yöntemdir. Fakat tüp bebek tedavisinde olumsuzluk ve sonuçların meydana gelmesi gibi ihtimaller oluşmaktadır. Bu tedavi sırasında olumsuz sonuçlar alınmasının nedenlerini ele aldık.

Tüp Bebek Tedavisinde Olumsuzluklar ve Sonuçları Nelerdir? Tüp bebek yöntemiyle anne baba olmak isteyen çiftlerin sonuç olumsuz olduğunda ümitlerinin kırılmasına ve yıpranmalara sebep oluyor. Sonucun olumsuz olmasından sonra bir çok çiftin bir şansı daha olmaktadır. Bizde bu yazımızda tüp bebek tedavisinde yaşanan olumsuzlukları ve sonuçlarını ele aldık.

Sperm Bulunamaması

Erkeklerin spermlerin kalitesiz ya da hareketsiz olması durumunda ilaç kullanılması gerekmektedir. Eğer ilaç tedavisinde istenilen sonuç alınmaz ise tedavi iptal edilir ve gerekirse erkek için cerrahi yöntem ile sperm bulma işlemi uygulanmaktadır.

Yumurta Elde Edilmemesi

Kadınların tüp bebek tedavisine başlamadan önce tedaviye hazırlık süreci için kullanılması gereken belirli ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar yumurtaların gelişmesi için önemli olduğundan dolayı doğru olarak kullanılmaması ya da ilaçların kullanan kişinin bünyesine yeterli gelmemesi durumunda tüp bebek tedavisi için yeterli yumurta rezervi oluşmayabilir.

Kanama Olması

Tüp bebek tedavisi için uygulanan işlemler sonrası gebeliğin meydana gelip gelmediğini tam olarak anlamak için en az bir kaç gün beklenmesi gerekir. Bu zaman içinde meydana gelebilecek kanama durumlarında gebelik sonlandırması bazen olmasa da sonlandırma ihtimalini düşünerek hiç vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekir. Ayrıca rahim zarının kalın olması ve rahim zarında olan bozukluk tüp bebek tedavisinde olumsuzluklara neden olmaktadır.

Döllenmenin Olmaması

Erkekten alınan sperm ile kadından alınan yumurtanın çok daha uygun ortamlarda döllenmesi yoluyla uygulanmış olan tüp bebek yöntemi sırasında yumurta ve spermin döllenmemesi ihtimali de vardır. Böyle bir durum karşısında kadın ve erkekler adına uygulanmış olan testlerin sonuçları yeniden incelenmesi gerekir. Ayrıca yeterli olmaz ise testler yeniden tahlil edilerek tüp bebek için ilaç tedavisi bakımından başka yöntemler uygulanmalı ve bu yöntem ile devam edilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu