Anne-Çocuk

Yenidoğan Sarılığı Nedir, Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer?

Yenidoğan Sarılığı Nedir, Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer? Bebek dünyaya gelir gelmez yenidoğan sarılığı anne ve babayı endişelendirir, böyle bir soruna sizden daha tecrübeli yaşlı anneler teyzeler, bu sorunun önemli olmadığını söyleyeceklerdir. Çünkü her bebek yeni doğarken geçici bir sarılık geçirebiliyor. Eğer bu durum geçmezse; foto terapi uygulanarak kısa sürede durum normale döndürülüyor.

Yenidoğan Sarılığı Nedir, Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer? Yeni doğanlarda sarılık 2 haftayı geçerse ve herhangi bir iyileşme yoksa bu durumda bilirubin seviyeleri yüksek demektir. Doktorunuz bu konuda sizi bilgilendirecektir. Durumun tedavisi kolaydır. Bazı anneler ve babalar, blirubin seviyesi kaç olursa tehlikeli bir durum oluşur sorusunun cevabını araştırıyorlar. Desilitre başına 13 mg olması bebeğin vücudunun alt taraflarının sararmasına yol açar. Desilitre başına 20 mg bilirubin değeri bebeğin ayaklarının da sararmasına yol açar. Eğer bu değer 20 mg seviyesinin üstüne çıkarsa tedavi gerekecektir.

Fototerapi Nasıl Yapılıyor?

Basit bir ışık tutma işlemi olan fototerapi, bebeğin kilosuna ve kaç günlük olduğuna göre ayarlanıyor. Bebek doğar doğmaz aynı gün 24 saat boyunca sarılık geçiriyorsa ve bu sarılık yayılarak genişliyorsa bebekte yüksek ateş ortaya çıkmışsa müdahale etmek gerekir. Bebek neden sarılık geçirir sorusunun ise birçok cevabı vardır. Mesela bebeğin kanı mikrop kapabilir, anne babada kan uyuşmazlığı olabilir. Bebeğin safra kesesinde sorunlar olabilir. Bebekte enzimler eksik olabilir. Keşfedilmeyi bekleyen genetik hastalıklar olabilir. Belki de bebekte karaciğer hastalığı oluşmuş olabilir. Bu nedenlerin hepsini dışlamak için iyi bir tahlil teşhis ve tedavi gerekecektir.

Anne Sütü Kaynaklı Sarılık

Nadir olarak, anne sütünü alır almaz bilirubin seviyesi yükselen bebekler, sarılık geçirirler. Bunun nedeni anne sütünün içindeki maddelerdir. Bebek bu maddeleri hazmedemez ve kanda hızla bilirubin seviyeleri yükselmeye başlar. Aynı durum, kan uyuşmazlığı olan anne babadan kaynaklı olarak da ortaya çıkar. Genel olarak korkulacak bir durum yoktur ama hastanede doğum yapıldıktan sonra ilk 24 saatte bebeğin normale dönmesi beklenirse daha iyi olur. Sarılığın kaynağı, anne sütü ise ortalama 20 gün içinde düzelme olacaktır. Kan uyuşmazlığı kaynaklı sarılık için başka tedavi yolları vardır.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu