Güzellik

Baharatlarla yağlarınızdan kurtulun

Baharatlarla yağlarınızdan kurtulun

Özellikle kadınların en büyük sorunlarından biridir vücutta oluşan yağlar. Spor, diyet uygulamaları derken hayli çaba harcanmaktadır. Peki tükettiğimiz bazı baharatların yağ yakımına yardımcı olduğunu biliyormuydunuz? Özellike karın bölgesindeki yağları yakmaya yardımcı olan bu habaharat çeşitleri neler;
Pul biber, maydanoz, zencefil, tarçın, zerdeçal, hardal tohumu, karabiber, sarımsak, biberiye bu baharatların başlıcaları.

Zencefil; Kilo vermeye ve yağları yakmaya oldukça yardımcı olabilecek bir baharattır zencefil. Ferahlatıcı özelliğe sahip olmasıyla mide rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Antioksidan yönünden çok zengindir. İçeriğindeki kamsaikin moddesi metobolizmayı hızlandırır ve böylelikle kilo vermenize yardımcı olur. Tokluk hissi sağlayan zencefil, kış aylarında bal ile karıştırıldığında öksürüğe iyi gelmektedir.

Tarçın; İnsülini dengeleyen tarçın iştahı kesmektedir. Özellikle diyetisyenlerin önerdiği tarçın yağ depolanmasını engellemektedir.

Pul Biber; Pul biberde acı hissini veren kapsaikin maddesi içerir ki bu da metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir. Vücudun daha fazla yağ yakmasını sağlar. Yemeklerinize pul biber eklemekten kaçınmayın.

Maydanoz; Maydanozun karaciğer üzerindeki etkisi önemlidir. Karaciğer yağlandığında metabolizma yavaşlamaya başlar böyle olduğunda da kilo almanıza neden olur. Karaciğer ise kilo alıp vermede büyük etkiye sahiptir. Sağlıklı bir karaciğer sorunsuz bir metabolizma demektir. Maydanozu yemeklerinizde ve salatalarınızda bolca tüketebilirsiniz.

Sarımsak; Sarımsağın doğal bir antibiyotik olduğunu bilmeyen yoktur. Her gün tükettiğiniz sarımsak  sizi hem hastalıklardan koruyacak hem de vücudunuzdaki yağlardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Biberiye; Açlık kan şekerini düşüren biberiye böylece kilo alımına da engel olur. Yağ yakımını kolaylaştırır.

Hardal Tohumu; Hardal tohumunun metabolizmayı hızlandırıcı özelliğinin yanında kas güçlendirici özelliği de mevcuttur. İçeriğindeki melatonin hormonu, vücutta bulunan bej yağları yakar. Kilo kontrolünü sağlar.

Karabiber; Pipeline maddesi içeren karabiber de yağ yakımında büyük rola sahiptir. Yeni yağların oluşmasına da engel olmaktadar. Yemeklerinizde mutlaka tercih edin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu