Ekonomi

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları

Ülkemizde bulunan bankaların konut kredi faiz oranları farklı ekonomik göstergeler ve bankaların kendi politikaları gereğince farklılıklar göstermektedir.

Bankaların konut kredisi faiz oranları ve çeşitli zaman diliminde konut kredisi konusunda yaptıkları kampanyalar değişkenlik göstermektedir. Konut kredileri ülkemizde en çok tercih edilen ev avantaj anlamında diğer kredi tiplerine daha iyi seçenekler durumundadır. Burada ev kredisi çekmek isteyenlerin unutmaması gereken nokta ise bu ev kredisi evi almak şartıyla verilmektedir. Ve banka tarafından görevlendirilen profesyonel ev eksperleri tarafından evin ön görülen fiyatı üzerinden en fazla yüzde 75 oranında kredi çekilebilmektedir.

Ülkemizde konut kredisi vadesi 10 yıla kadar oranlarda çekilmektedir. Vade ne kadar kısa olursa belirlenen faiz oranı da düşmektedir. Bu sebeple olanaklar dahilinde vade ne kadar kısa tutulursa o derece karda olunacaktır. Ev kredilerinde faiz oranı kadar toplam ödenecek meblağda göz önünde bulundurulmalıdırlar. Ev kredi çekmek isteyenler ödeyemeyecekleri meblağlar konusunda dikkati olmalıdırlar. Çünkü bankalar bu kredileri ev ipotekli bir şekilde vermektedirler. Yani borcu ödeyememeniz halinde elinizden evinizi alma hakları yasal olarak bulunmaktadır.

Bankaların Konut Kredisi Oranları

Konut kredisi çekerken bankaların sizlere sunduğu faiz oranları oldukça önemli bir göstergedir. Ama bu durum bazen yanıltıcı olabilmektedir. Çünkü önemli olan aynı vadede olan kredi faiz oranlarıdır. Bu sebeple komple bir değerlendirme yapmak için tüm güvenilir bankalarda ev kredisi teklifleri almakta fayda vardır. Ülkemizde ki bankaların müşterilerine sunduğu güncel olarak düzenlenmiş konut kredisi faiz oranları ise şu şekildedir; Ziraat Bankası 1.15,Şeker Finans 1.26,Kuveyt Türk 1.30, Halk Bank 1.16, Yapı Kredi Bankası 1.20, ING Bank 1.29, Garanti Bankası 1.30,  Türkiye İş Bankası 1,32, Akbank 1.34, TEB 1.35, Deniz Bank 1.47 ve Odeabank 1.50 şeklinde gerçekleşmektedir.  Verilen bu rakamların 10 yıl vadeli konut kredileri için geçerli durumdadır. Vade değiştikçe oranlarda değişmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu