Sağlık

“Bitki Çaylarının Ne Zararı Olabilir Ki?” Demeyin!

Özellikle sağlıklı olması nedeniyle tercih edilmekte olan bitki çaylarının ne zararı olabilir ki demeyin! Beklenmedik etkileri ortaya çıkabilir.

Doğal olması nedeniyle özellikle bitki çayları günümüzde bitkisel tedavi için tercih edilmektedir. Ancak beklenmedik şekilde yan etkilerinin ortaya çıkması risk faktörünün artmasına neden olabilir. Sağlıklı olduğunu düşündüğünüz bitki çaylarında özellikle aşırı derecede tüketim söz konusu olması durumunda hiç beklemediğiniz şekilde sağlığınızı riske atacak durumlar söz konusu olabilir. Bu nedenle kullanıcıların dikkatli olması gerekir.

Kış aylarında yoğun olarak tüketilmek dolan bitki çayları bağışıklık sistemini desteklediği gibi aynı zamanda vücut direncinin artmasını sağlayabilir. Metabolizma hızının yükselmesini sağlaması nedeniyle özellikle poşet bitki çayları tüketimi giderek yaygınlaşmaktadır. Sağlıklı gibi görünse de özellikle insanlar tarafından hasta olmaları durumunda veya olmamaları durumunda yoğun olarak tüketilmeli insan sağlığı açısından riskler ortaya çıkartabilir. Şifa olmasını beklerken özellikle farklı sorunlara neden olabilecekleri için bu konuda tüketicilerin dikkatli olması gerekir. Günümüzde yaygın olarak tükenmekte olan bitki çaylarının yeteri miktarda tüketilmesi de önemlidir. Aşırı derecede tüketilmesi sağlık problemleri yaşanmasına neden olabilir.

Bitki Çaylarının Zararı Var Mıdır?

Ekinezya, yeşil çay, adaçayı, zencefil, papatya, sinameki, kuşburnu, zerdeçal gibi kullanılmakta olan bitki çaylarının zararları var mıdır veya ne şekilde zararı vardır? Merak edenler özellikle düzenli şekilde kullanmış oldukları her çayın etkisini inceleyebilirler.

  • Yeşil çay tüketiminde özellikle hipertansiyon ve çarpıntı problemi olan kişilerde dikkatli olunması gerekir.
  • Kekik çayı tüketiminde idrar enfeksiyonlarının yaşanması söz konusu olabileceğinden dikkatli olunması gerekir.
  • Alerjik reaksiyonlara neden olabileceği için ekinezya çayı tüketiminde özellikle dikkatli olunması gerekir.
  • Zencefilin özellikle 1 gram üzerinde alınması düşük riskini ortaya çıkartabileceğinden mutlaka uzmana danışarak tüketilmesi gerekir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu