Dekorasyon

Barok Stili ve Dekorasyonda Etkisi

Dekorasyon stilleri birçok farklı çeşittedir ve barok stili de bu türler arasında en dikkat çekenlerdendir. Dekorasyonda barok stilinin etkileri ortaya güzel sonuçlar çıkarmaktadır.

Barok Stili Hakkında

Kısa bir tanım yapmak, barok stili ve dekorasyonda etkisi  detaylarına girmeden önce önemlidir. Barok stili, Avrupa’da 1500lü yıllardan başlayan ve 18. Yüzyıla kadar devam eden göz kamaştırıcı sanat biçiminin genel adıdır. Görkem ve şatafat bu dönemde baskın bir anlayış olmuştur. Aynı zamanda dönemin sanatçılarını da etkileyen bu bakış açısı mimari, iç dekorasyon ve daha birçok alanı da etkisi altına almıştır. Temel karakteristik özelliği ışık ve gölge tezatlarıdır.  İç dünyayı yansıtan görseller öne çıkar.

Zengin Ve Gösterişli Dekorasyonlar

Salon ve oturma alanlarında zengin gösterişli bir ortam sunan barok stili dekorasyon  mobilyalarda ve aksesuarlarda  kullanıcılara memnuniyet vermektedir.  Bu stili uygulamadan önce kullanım alanında genel görüntünün modern ya da klasik görüntüde olması gerektiğini belirtmek gerekir. Yani retro stil gibi zaten bir dönemi anlatan dekorasyon örneklerinin üzerine barok stili uygulanmamalıdır. Lüks ve şatafatın bir arada olacağı alanlarda büyüleyicilik öne çıkmaktadır. Özellikle mobilyalardaki iç ve dışa doğru kıvrılan tasarımlar gösterişi daha da artıran niteliktedir.

Aksesuarlarla Desteklenen Görüntü

Ev dekorasyonu yaparken barok stili benimsenmişse bu durumda ayna gibi aksesuarları da görüntüye dahil edebilirsiniz. Mobilyaların kıvrımlarına ek olarak aynalarda da bu ayrıntılar yakalanabilir.  Hatta kendi beğenilerinize özel mobilyaları tamamlayan bir ayna yaptırabilirsiniz. El işçiliği  olan tasarımlar gösterişi destekler nitelikte olacaktır.

Yatak Odalarında Barok Tarzı

Sadece salon ve oturma alanlarında değil yatak odasında barok stili kullanmak mümkündür.  Eğer gösterişli yatak başlarından hoşlanıyor ve dolaplarda da ayrıntıda kıvrımlı tasarımlar seviyorsanız bu stil tam size göre olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu