Hamilelik

Gebelik Döneminde İshale Dikkat

Kadınlar gebelikte ishal konusunda uzmanlar tarafından uyarılır. Bu dönemde son derece hassas olan anne adaylarının ishal konusunda da aynı dikkati göstermesi gerekir.

Gebelikte İshalin Zararları

Uzmanlar gebelik döneminde ishale dikkat çekerek anne adaylarını uyarıyor. İshale neden olan bakteri Listeria’dır. Listeria düşük ısılarda bile ürüyebilen bir bakteri türüdür. Ayrıca çevremizde son derece yaygın olarak bulunur. Bu nedenle de gündelik hayat kişilerin pek çoğu ishal sorunu ile karşı karşıya gelir. Listeria bakterisi her zaman yaygın olarak bulunsa da gebelikte bu durumun oluşması çok daha sık bir şekilde görülür. Gebelerin ishal olma oranları diğer kadınlara göre 17 kat daha fazladır.

Gebelik dönemi kadınların en özel dönemleri arasından biridir. Bu dönemde de kadınlarda pek çok sorun oluşur. Çünkü gebelik dönemi kadınların bağışıklık sisteminin zayıfladığı bir dönemdir. Bağışıklık sistemi zayıfladığı için de kadınlar Listeria bakterisi karşısında savunmasız bir durumda olur. Bu savunmasızlık nedeni ile de gebelikte ishal sık bir şekilde ortaya çıkar.

Gebelikte İshale Önlemler

Gebelikte anne adaylarının bağışıklık sistemlerini yükseltici besinleri tüketmesi, ishal karşısında da en iyi önlem olur. Ancak ishal ortaya çıktığında da kadınların buna uygun önlemler alması gerekir. Listeria bakterisi nedeni ile ishal olan kadınların sıvı tüketimini arttırması önerilir. Bol su içmek, ishal karşısında alınacak önlemlerin ilki olarak yer alır. Ancak bu noktada da tüketilen suyun mutlaka sağlıklı olması önerilir. Sağlıklı bir su tüketerek kadınların ishal sorunundan kurtulması sağlanır.

Sebzeleri iyice pişirmek ya da meyveleri bol su ile yıkayıp temizlendiğinden emin olmak da gebelikte ishal önlemleri içerisinde yerini alır. Bu sayede de hem siz hem de bebeğiniz bu süreci çok daha sağlıklı bir şekilde geçirir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu