Yaşam

Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Beklenmedik şekilde ortaya çıkan çay lekesi özellikle çıkması zorlu olan lekeler arasında yer aldığından dikkatli olunması gerekir.

Şekerli veya şekersiz çayın dökülmesi durumunda özellikle koltuk, halı, kıyafet gibi pek çok farklı alanda oluşacak olan çay lekesi nasıl çıkar? Merak edenlerin kullanabileceği farklı yöntemler bulunmaktadır. Doğru şekilde uygulama yapılması lekenin çıkmasını sağlamaktadır. Leke oluştuktan kısa bir süre sonra mutlaka müdahale edilmesi gerekir. Ne kadar çok beklenirse lekenin yüzeye dağılımı söz konusu olacağı gibi ayni zamanda çıkması o kadar zorlaşır. Bu nedenle çayın dökülmesi durumunda anında müdahale edilmesi yapılacak olan uygulamanın sonucunun daha başarılı olmasını sağlamaktadır.  Çay lekesinin oluştuğu alan yapılacak olan müdahalelerle belirleyici olmaktadır. Koltuk, halı, kıyafet gibi pek çok farklı seçenekte oluşacak lekelerin engellenebilmesi için çay lekesi çıkartma yöntemleri kullanılabilir.

İlk aşamada öncelikle çay lekesini dökülmesinin ardından beyaz bez ya da beyaz kağıt havlu ile çayın fazla kısmının alınması gerekir. Kullanılacak olan bez ya da kağıt havlunun mutlaka beyaz olması gerekir. Aksi halde oluşacak olan leke üzerinde renk geçişleri daha da zorlu lekeler ortaya çıkartabilir.

Fazla suyun alınmasının ardından yapılacak olan uygulama sırasında özellikle kenardan başlayarak orta kısma doğru gidilmesi gerekir. Ortadan başlanması kenarlara doğru yayılacak olan lekenin daha da artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kenarlardan başlayarak ortaya doğru uygulama yapılması doğru sonuç alınmasını sağlamaktadır.

Lekenin çıkartılabilmesi için kullanılacak olan malzemeler arasında özellikle bulaşık sabunu yüksek etki sağlamaktadır. Bu nedenle çay lekesi çıkartırken özellikle evde ilk uygulama yapmak için tercih edilebilecek seçenekleri arasında yer almaktadır.

Lekenin çıkartılabilmesi için çay lekesi çıkarma konusunda özellikle kullanılabilecek malzemeler arasında karbonat yüksek etki sağlamaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu