Yaşam

Çocuğa Tokat Atmanın İlerdeki Getirisi

 

Çocuğa tokat atmak hem şimdiki hem de ileriki dönemleri etkileyen bir durumdur. Bu nedenle anne babaların bu konuda temkinli davranmaları gerekmektedir.

Çocuğa tokat atmanın gelecekteki etkisi çeşitli durumlar ile ortaya çıkmaktadır. Eskiden çocukları terbiye etmenin en iyi yollarından birinin tokat olduğu düşünülürdü fakat bu durumun çocuk büyüdüğünde ona psikolojik yönden zarar vereceğini kimse düşünmezdi. Daha sonra uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar bu acı gerçeği ortaya çıkardı ve anne babalara çocuklarına tokat atmamaları gerektiği belirtildi. Bir anlık sinirin çocuklarda ciddi hasarlara sebep olduğu anlaşıldı.

Çocuğa atılan her tokat aslında onun ruh sağlığına indirilen bir darbe niteliği taşımaktadır. Çocuk ikinci bir tokat yememek için korkudan tüm kinini ve öfkesini içine atmaktadır. Bu da git gide içinde büyümekte ve ileriki yaşlarda çocuğu suç işleme eğilimine yöneltmektedir. Araştırmalara göre tarihteki en kötü suçlular şiddete en çok maruz olan kişilerden meydana gelmektedir.

Tokat Atmanın Çocuğa Zararları Nelerdir?

Çocuğa atılan tokat o büyüdüğünde çocuğun insanlara karşı güvenini kırmaktadır. Çocuk için tokat haksızlık manasına gelmektedir ve bu da ondaki adalet duygusunun zedelenmesine yol açmaktadır. Bunun sonucunda da çocukta öfke artışı yaşanmakta ve ileriki yaşlarında çocuk içine kapanık, kendine güveni olmayan bir insan haline dönüşmektedir.

Çocuğa tokat atmak ona sevilmediğini hissettirmektedir. Aynı zamanda anne babası tarafınsan saygı görmediğini de hisseden çocuk toplum içerisinde kendini ifade edemez hale gelmektedir. Genel olarak bu tarz çocuklar anne ya da baba olduklarında benzer durumu kendi çocuklarına da uygulamaktadır. Çünkü çocuklar kendi anne babalarını rol model olarak görmekte ve onlarda gördüklerini kendi yaşamlarına dâhil etmektedir. Bundan dolayı anne babaların çocuklarına karşı dikkatli davranmaları gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu