Dekorasyon

Çocuk Odaları İçin Altın Öneriler

Okul zamanının gelmesi ile beraber çocuklarının odalarını ve çalışma bölgelerini düzenli hale getirerek çocukların okul başarısı konusunda katkı sağlamayı düşünen ailelere pratik fikirler sunuyoruz. Sizde çocuklar için altın öneriler yazımızı okuyabilirsiniz.

Az alan üzerinde çok ve büyük işler gerçekleştirmek için birden çok fonksiyonu yer alan mobilyalar tercih edilmesi gerekmektedir. Çocuk odalarında ve yerleşim planı gerçekleştirirken ışık dolaşımını yükseltmek ve ferahlık hissi konusunda zemini boş bırakılması gerekmektedir. Çalışma, okuma ile beraber uyuma alanlarını gerektiği zaman dönüştürülebilecek şekilde planlanması gerekmektedir.

Mobilya Seçimi

Çocuk odası seçimi konusunda mobilya seçimi gerçekleştirirken ihtiyaca uygun şekilde yer alan bir dolap ve bazalı bir yatak seçilmesi konusunda sizlere ve çocuğunuza avantaj sunmaktadır. Yatak seçimi konusunda bazalı yer alan modellerin tercih edilmesi kıyafet veya eşyalar konusunda ekstra bir depolama alanı yaratmaktadır.

Doğru çalışma ortamı yaratabilmek adına fonksiyonel bir bilgisayar masası ile beraber çalışma koltuğu ve kitaplık tercih edilmesi gerekmektedir. Çalışma bölümü üzerinde duvarları yoğun renkler yerine pastel tonlar kullanılması gerekmektedir. Yeşil ve mavinin her tonu yer alabilir. Hiperaktif olarak yer alan bir çocuğun odası içerisinde enerjik kırmızı rengi kullanılmaması gerekir. İki veya daha fazla çocuklu ev içerisinde paylaşılan bir çocuk odası tasarlamak gerekebilir.

Mekan Kullanımı

Dar alanlar üzerinde ranzalı yataklar kullanılarak dikey olarak odayı genişletebilirsiniz. Küçük yaşta dikkat süresi kısa olmasından dolayı konsantrasyon çabuk dağılmaktadır. Paylaşılan oda içerisinde ders başarısı da etkilemektedir. Okula yeni başlamış olan çocukları motive edebilmek adına sessiz bir ortam sağlanması gerekmektedir. Çok çocuğun aynı oda içerisinde çalışması gerekiyorsa en doğrusu farklı masalar seçilmelidir. Çocuk odası aydınlatma ürünleri lambader tercih edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu