Sağlık

Çocuklarda Solunum Yolu Enfeksiyonları Hava Değişimlerini Seviyor

Özellikle kış mevsimlerinde meydana gelen olaylar vücudun dengesini oldukça bozmakta olup birçok kişinin hasta olmasına neden olmaktadır.

En çok hasta olanlar tabii ki çocuklardır günümüzde bağışıklığı düşük olan bütün çocuklar bu durumlardan oldukça fazla etkilenmektedir. Bundan dolayı mutlaka solunum yolu gibi hastalıklardan korumak için kendilerine dikkat etmelidirler. Sizde mutlaka çocuklarınızı solunum yolu enfeksiyonlarından koruyunuz.

Solunum Yolu Enfeksiyonu

Soğuk algınlığı olarak görülmekte olan solunum yolları günümüzde yaklaşık olarak 200’den fazla bakterinin nedeni olan bütün çocukların yaşadığı genel bir sağlık sorunudur. Bütün çocuklar yaklaşık olarak 6 ya da 7 kez bazen daha fazla bir şekilde enfeksiyon getirebilmektedir, özellikle kış aylarında meydana gelen bu enfeksiyonlar havanın soğuması ile artış gösterir.

Hangi Belirtiler Önemlidir

Solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda genelde 1 ile 2 gün arasında hastalık belirtileri gösterilmektedir. Bu hastalık belirtilerinden bazıları huzursuzluk, hafif ateş, burun tıkanıklığı, uyku sorunları, kusma ya da ishaldir daha büyük çocuklarda burun akıntısı ya da boğazda kaşıntı gibi durumlarda meydana gelir.

Tedavisi Nasıldır

Çocuklarda meydana gelen bu hastalığın çocuklar arasında yayılması oldukça fazladır. Hasta çocuklar mutlaka dinlenmeli ve tedavi edilmelidir, özellikle çocukların dengeli bir beslenme yapması gereklidir bunun yanında çocuklara mutlaka süt yumurta gibi meyve ve sebzeler yedirilmeli, protein ihtiyaçları düzenli bir şekilde karşılanmalıdır. Bunun yanı sıra temizlik ve hijyen kuralları da oldukça önem arz etmektedir.

Enfeksiyonları Korumak İçin Neler Yapılır

  • Özellikle günlük tüm aşıları yapılmalıdır.
  • Temizliğe dikkat edilmelidir.
  • Dengeli beslenme yapılmalıdır. Sıvı tüketimi yapılmalıdır
  • Uyku alışkanlıkları mutlaka düzenli olarak yapılmalıdır.
  • Mutlaka meyve, sebze tüketilmelidir.
  • Uyku alınmalı ve iyi bir şekilde dinlenilmelidir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu