Eğitim & Kurs

Oyunculuğun Yaşı Var Mıdır?

Her karakter ve yaştan insan hikayelerini anlatan senaryolar olduğu için oyunculuğun yaşı da yoktur. Bu konuda hiçbir zaman geç sayılmaz.

Ülkemizde belirli bir yıl çalıştıktan sonra emekli olunur. Çünkü o iş için ihtiyaç duyulan kişiler işlerinde yeterli enerjiyi gösteremeyebilir. Oysa oyunculuk işinde bu durum söz konusu değildir. Her oyuncu her yaşında farklı karakterlere hayat verebilir.

Oyuncuların hayranları da onları uzun süre izlemek ister ve çocukluktan yaşlılığa kadar sahne performanslarını izleme şansına sahip olabilirler. Bu yüzden oyunculuğun yaşı aslında yoktur.

Yaş Ne Zaman Devreye Girer?

Eğitim konusunda yaş sınırı olmasa da birçok kişi yaşı ilerlediği için eğitim almaktan çekinir. Bu yüzden daha çok figürasyon gibi işlerle uğraşarak ek gelir elde eder, sevdiği oyuncuları görebilme şansını yakalar.

Ancak yaşlanan bir oyuncu için durum bu şekilde değildir. Bir oyuncu gençken de yaşlıyken de mesleğini devam ettirebilir. Hatta birçok oyuncu, olgun yaşlarında daha geniş kitleler tarafından tanınmaya başlar ve birçok kişinin beğenisini kazanan işlerle kendini kanıtlar.

Sürekli romantik aşk filmlerinde oynayan bir kadın oyuncu yaşlandığında anne rolünde ya da farklı bir karakterde karşımıza çıkabilir. Bu yüzden oyuncu seçiminde her yaştan insana kapılar açıktır.

Çocuk Oyuncular

Ülkemizde sosyal sorumluluk kapsamında çocuk oyuncularla ilgili çeşitli kampanyalar yürütülmektedir. Özellikle bebeklerin setlerde saatlerce beklemesi ve ağlatılması birçok oyuncu ve yapımcının eleştirisine neden olmuştur.

Küçük yaşta başarılı olabilen çocuk oyuncular, çalışma saatleri az ve bir pedagog danışmanlığı ile olduğu sürece oyunculuk yapabilir. Ancak bunun için aileden izin alınması gerekir. Çocuk oyuncu olmak isteyenler bu mesleği ilerde seçip seçmeyeceklerine karar veremeyecek kadar küçüktür. Bu yüzden ailelerin çocuklarına baskı yapmaması ve oyunculuk konusunda ısrarcı olmamaları gerekir. Uzun çalışma saatleri ve uykusuzluk çocuklar için uygun olmadığından bu husus hakkında bilgi sahibi olunması gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu