Dekorasyon

Dekoratif Yastık Kullanmanın Püf Noktaları

Evinizde, salon ve oturma odalarında sıkıcı bir görünümden uzaklaşmak için dekoratif yastıkları kullanabilirsiniz. Dekoratif yastıklar hem şık hem de sevimli görünümleriyle evinizde samimi bir ortam yaratmanıza yardımcı olurlar. Odalarınız için yastık seçerken bazı önemli noktalara dikkat ederseniz daha şık görünümler elde edebilirsiniz. Birçok yastık çeşidinden hangisinin odalarınız için uygun olduğuna karar verirken yazımızdan faydalanabilirsiniz.
Otantik yastıklar
Otantik yastıkları daha çok oturma odalarınızda otantik köşeler oluşturmak için kullanabilirsiniz. Otantik yastıklar, genellikle üzerinde etnik desenler bulunan ve kırmızı, sarı, yeşil renklerinin çok canlı tonlarının kullanıldığı yastık modelleridir. Yani otantik köşeniz için yastık seçerken çok canlı renklerde kanaviçe işlenmiş veya üzerinde etnik, geomerik desenler bulunan yastıkları tercih etmelisiniz. Bu yastıkları dekorasyon mağazalarında veya internette bulabilirsiniz.
Rengarenk yastıklar
Renkli yastıklar daha çok oturma odalarında ve sportif modelli koltuklarda kullanılır. Mesela mavi, yeşil, sarı, kırmızı, pembe renklerinin pastel tonlarında kumaşlardan yapılmış yastıkları yan yana bir arada kullanabilirsiniz. Bu şekilde hoş görünümlü aynı zamanda da konforlu oturma odaları elde edebilirsiniz.
Desenli yastıklar
Desenli yastıkları, desen türüne göre salonlarınızda veya oturma odalarınızda kullanabilirsiniz. Mesela daha klasik ve sade desenleri salonda kullanabilirsiniz. Çok renkli veya karışık desenleri oturma odalarında tercih edebilirsiniz. Desenli yastık seçerken, salonda ve oturma odasında hangi renklerin hakim olduğunu inceleyip ona uygun olacak şekilde seçerseniz göz yormayan odalara sahip olabilirsiniz. Odanızda kahverengi beyaz tonları hakimse, yastıklarınızda o renklere uygun olmalıdır. Yastık seçerken halı, koltuk ve perdenizin renk tonlarına uygun olmasına özen göstermelisiniz. Bir de odanızın genel tarzına göre yastık seçebilirsiniz. Mesela klasik veya modern tarzlarda odalara aynı tarzlarda yastıklar seçilebilir.
Kendi yastık tasarımlarınız
Odalarda kullanacağınız yastıkları kendiniz tasarlayabilirsiniz. İstediğiniz renk veya desenlerde kumaşlar alıp yastık olarak dikip içlerini doldurursanız kendi tasarım yastıklarınıza sahip olursunuz. Mesela odanızdaki genel renk uyumuna göre kumaşlar seçerek, çok ucuz bir şekilde dekoratif yastıkları yapabilirsiniz. Etamin kumaş alıp, üzerine kanaviçe ekleyerek de otantik yastıklara sahip olabilirsiniz.
Salon yastıkları
salonda daha şık ve estetik görünüme önem verilir. Bu yüzden klasik veya modern tasarımlı salonlarda daha soft renklerde yastıklar tercih edebilirsiniz. Klasik salonlarda, çiçekli, boncuklu ve daha gösterişli yastıklarla koltuklarınızı süsleyebilirsiniz. Modern koltuklar için de koltuk, halı ve perde ile uyumlu soft renklerde yastıklar kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu