Eğitim & Kurs

Diksiyon Dersleri İçin Nefes Egzersizleri

Konuştuğunuz zaman düzgün bir diksiyon ile etkileyici olabilirsiniz. Herkesin istediği bu özelliğin kazanılması, diksiyon dersleri için nefes egzersizleri hakkında detaylı bilgi sunuyoruz. İyi bir konuşmacı olmak için bu egzersizleri düzenli olarak yapmalısınız. Süreç tamamlandığında, diksiyonunuzun büyük ölçüde iyileşmiş olduğunu göreceksiniz.

Kelimeleri Tam Telaffuz Etme

Diksiyon dersleri için nefes çalışmaları ilk olarak kişinin konuşurken yutup, söylemediği seslerin çıkarılması ile başlar. Bunun için geliştirilmiş olan nefes egzersizleri var. Düzenli yapmanız durumunda, gün içinde konuşurken çıkarmadığınız seslerin belirginleştiğini göreceksiniz.

S: Nefes alın ve S şeklinde aldığınız nefesi ağzınızdan verin. Bunu gün içinde çokça yapabilirsiniz. Yuttuğunuz sesleri duyana kadar bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

F: Nefes aldıktan sonra F sesini çıkararak aynı işlemi uygulayın. Yavaş yavaş nefesinizi verin ve bu sesin de sizin için belirgin olmasını sağlayın.

Yukarıda verilen teknikleri nefesi birden verme ya da kısık kısık verme şeklinde uygulayabilirsiniz. Nefes egzersizleri kapsamında yapmış olduğunuz bu çalışma eğer diyaframınızın üzerinden yapılırsa sizin için çok daha faydalı olacaktır.

Nefes Egzersizleri Düzeni

Egzersiz oldukça kolay oluğundan, herhangi bir araç kullanılmadığından gün içinde bu uygulamaları aklınıza geldikçe yapabilirsiniz. Bir süre tamamen aldığınız nefesi vererek, bir sürede aldığınız nefesi yavaş yavaş vererek uygulayabilirsiniz. Her zaman gün içinde bu egzersizi yapmak için belirlemiş olduğunuz minimum bir sınır olsun. Bu sınırın altına düşmemeye çalışarak, hareket edin.

Nefes Egzersizlerin Faydası

Net bir konuşma olması için diksiyon dersleri nefes egzersizleri dahilinde geliştirilmiş olan teknikler vardır. Bu teknikler ile konuşmalarınızda mümkün olduğunca etkileyici olmanız sağlanacaktır. Yapılan egzersizlerin tamamlanmasının ardından eğer konuştuğunuzda bazı seslerin yutulmasına izin vermiyorsanız, egzersizlerin başarılı şekilde tamamlanmış olduğuna emin olabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu