Güzellik

Cildi Kışa Hazırlamanın Püf Noktaları

Bu makalede cilt tiplerine uygun nemlendirme seçeneklerinden ve cildi kış aylarına girerken nasıl hazırlayacağımızdan bahsedeceğiz.

Kışın cildiniz ekstra daha fazla bakım isteyebilir. Özellikle havalar soğumaya başladığında cildiniz kurumaya ve çatlamaya başlayacaktır. Yağlı ciltler bu sorunu daha az yaşarken özellikle kuru ve karma cilt yapısına sahip kişiler ciltlerini kışa hazırlayacak formül ararlar. Cildin en büyük nem kaynağı su’dur. Gün içerisinde tüketilmesi gereken miktar kadar su tüketimi cildinizin daha taze ve nemli görünmesine fayda sağlayacaktır. Bunun yanı sıra cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile düzenli olarak cildinizi nemlendirip mutlu edebilirsiniz.

 Cilt Tipinize Uygun Nemlendirici Seçin

Cildinizin her bölgesi farklı nemlendirici isteyebilir. Alın, çene ve burun kenarları yağlı olmaya meyilli bölgelerdir. Yanaklar, ellerimiz ve özellikle dirseklerimiz daha fazla neme ihtiyaç duyarlar. Kişiden kişiye göre bu değişebilir. Her nemlendiricinin içeriği farklıdır kimi yağlı ciltlere uygun formülle hazırlanır kimi ise kuru ciltler için. Eğer cilt tipinizi biliyorsanız nemlendirici seçiminiz kolaylaşacaktır.

 Ölü Deriler Kuruyan Cilt İle Beraber Ortaya Çıkar Aman Dikkat!

Ölü derileri vücudunuzdan uzaklaştırmanın en kolay yolu banyoda kese yapmaktır. Yumuşayan deri keselendiğinde vücudun atmak istediği ölü deriden cildi arındırır. Keseyi vücudunuzun hassasiyetine göre seçmeniz faydanıza olacaktır. Ekstra bakıma ihtiyaç duyan cilde sahipseniz nem aşısı yaptırarak da cildinizin nem dengesini sağlayabilirsiniz. Fakat önce içeriğini bildiğiniz kaliteli ürünlerin nem maskelerini deneyip buna göre karar vermenizi tavsiye ederiz.

 Dudaklarınıza Özel Bakım

Kış aylarına giriş yaparken cildimizde kuruyan bir diğer bölgede dudaklardır. Fazla neme ihtiyaç duyarlar ve gereken nem sağlanmazsa kuruyup çatlarlar. Bu da hoş bir görüntü oluşturmaz. Yoğun nemlendirme özellikli dudak kremleri kullanılarak bu problemin önüne geçebilirsiniz. Fakat dudağınızdaki kuruluk yoğunsa ve nemlendiricilerden memnun kalamıyorsanız nem aşısını dudaklarınıza da yaptırabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu