Teknoloji

Dokunmatik Ekranların Çalışma Prensipleri

 

Son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan ve tuşlu telefonların kullanımlarını bitiren dokunmatik ekranların çalışma prensipleri oldukça karışıktır.

Özellikle cep telefonlarında kullanıma başlanan dokunmatik ekranlar artık günümüzde bilgisayarlar, tabletler ve hatta lambalarda bile kullanılmaktadır. İlk çıktığı zamanlarda insanların dikkatlerini oldukça çeken ve hayranlık uyandıran dokunmatik ekranlar günümüzde neredeyse bütün telefonlarda kullanılmaktadır. Artık tuşlu telefonların çok az üretildiği günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte ilk çıktığı zamanlar oldukça pahalı bir teknoloji olan dokunmatik ekran teknolojisi günümüzde daha da ucuza imal edilebilmektedir.

Dokunmatik Ekran Nasıl Çalışır?

Dokunmatik ekranların iç yapılarında birden fazla katman bulunmaktadır. Bu katmanlar arasında bulunan boşluklar arasında elektrik akımı bulunmaktadır. Ekran üzerinde bir noktaya dokunduğunuzda bu katmanlar birbirleri ile çok yaklaşırlar ve dokunulan yerin koordinatları beyne gönderilir. Bilgisayara gönderilen bu koordinatlar sonucunda gerekli hesaplamalar çok kısa sürelerde yapılarak dokunulan yerdeki bulunan işlevin gerçekleştirilmesi sağlanır. Anlatımı bile bu kadar uzun süren bu işlem işletim sistemleri tarafından oldukça kısa süreler içerisinde gerçekleştirilerek zaman atlaması olmadan hemen tepki alınması sağlanır. İlk çıkan dokunmatik ekranlı telefonlar bu tepki sürelerini biraz uzatabilmekteydi. Ancak günümüzde teknolojinin geldiği noktada bu süreler mümkün olan en kısa şekline getirilebilmiştir.

Bunun gibi birçok farklı yöntem kullanılarak da dokunmatik ekran üretilmektedir. İnsanların ihtiyaçları teknolojinin gelişmesiyle paralel olarak farklılık göstermektedir. Yıllar önce ilk çıktığı zamanlarda olduğu kadar bu teknolojiler insanlar arasında hala gizemini korumaktadır. Bazılarımızın hayal olarak kabul edeceği bu tarz gelişmelerle ile ilerleyen günlerde daha farklı ihtiyaçlarımızın da karşılanacağı bir gerçektir. Günden güne daha da gelişen dokunmatik ekranlı araçlar sayesinde hayatımız daha da kolaylaştırılmaktadır. Gelişen teknoloji ve bu alanda yapılan çalışmalar sayesinde her geçen gün yeni teknolojiler bulunabilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu