Teknoloji

Garanti Bankasında Neler Oluyor?

 

Türkiye’nin en büyük bankaları arasında yer alan Garanti Bankası’nda ödeme altyapısı ile ilgili sorun yaşandı. Bankaların bazı zamanlarda teknoloji ile ilgili sorunlar yaşanması ortaya çıkmaktadır. Sabah saatlerinde Garanti Bankası‘nda sorunlar ortaya çıktı.

Bankanın internet şubesine veya mobil uygulamasına girenler sorunlar karşılaştı. Garanti.com.tr adresi üzerinde Bireysel internet şubesine girmek istediğiniz zaman sayfaya giriş yapılamadı.

Banka Sitesi Hacklendi Mi?

Benzer bir konu da mobil uygulamada da geçerli durumda bulunuyor. Cep telefonu aracılığı ile mobil işlem yapan Garanti Mobil uygulamasına girdiğiniz zaman işlem yapılamadı.

Bununla beraber ödemeler de sorun yaşanmaktadır. Paylaşım platforma üye olmanız durumunda ve ödemelerinizi Garanti Bankası kredi kartı ile yapıyorsanız ödemenin yapılamadığı açıklandı. Garanti Bankası ATM ve Çağrı Merkezi de çalışmamaya başladı.

Benzer şikayetler sosyal medya üzerinden yapılmaya başladı. Gece yarısından beri görülen sorunun saat 08:00 itibariyle sürdüğü şikayetleri de gelmeye başladı. Sosyal medyadaki şikayetler konusunda ATM’lerin de çalışmadığı ve ödeme yapılamadığı bilgileri bulunuyor. Bununla beraber Garanti Bankası Çağrı Merkezi de benzer şekilde çalışmamaya başladı. Sorunun kaynağı bilinmese de geniş çaplı bir siber saldırı ihtimali de yer alıyor.

Saat 08:15 itibariyle sorun düzeltildi ve Garanti Bankası internet şubesi kullanılarak mobil uygulama çalışıyor. Bankanın şu anda konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı.

Akbank’ta Neler Olmuştu?

Geçen yıl mart ayı içerisinde Akbank da benzer bir saldırıya uğramış ve yaklaşık olarak 8 saat boyunca bankanın altyapısı çalışmaz duruma gelmiştir. Bahsi geçen saldırıda ise ATM’ler çalışmazken Akbank’ın internet şubesi de erişilememişti. O zaman bu tarz bir saldırıdan Garanti Bankası da nasibini almıştı. Sorunla ilgili olarak Garanti Bankası hack konusunda resmi bir açıklama yapılmadı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu