Dekorasyon

Eklektik Dekorasyon Nedir, Unsurları Nelerdir?

Eklektik Dekorasyon Nedir, Unsurları Nelerdir? Eklektik dekor asla ölmez, orası kesin. Asla modası geçmeyen mobilya parçaları gibi. Aslında giderek daha fazla insan, özellikle küçük boyutlu olan odalarında bu tarza ulaşmak istiyor.

Eklektik Dekorasyon Nedir, Unsurları Nelerdir? Eklektik Dekorasyonun ne olduğunu ve bunu başarmanın anahtarlarının neler olduğunu gerçekten biliyor musunuz? İşte eklektik dekorasyon hakkında bilinmesi gerekenler…

Eklektik Dekorasyon Nedir

Bu dekoratif tarz, kökenini Fransa’da ortaya çıkan ve hızla Avrupa ve Rusya üzerinden dünyaya yayılan eklektik mimariye borçludur. Bu anlamda en ilginç yönleri karıştırıp eşleştirmeye dayanan bir trend. Dekorasyonda eklektik tarzın nihai hedefi, farklı stil, eleman, şekil, doku ve renk karışımlarına dayalı uyumlu bir ortam elde etmektir. Ve ister inanın ister inanmayın, örneğin endüstriyel dekorasyon, İskandinav ve vintage ile bir buluşma noktasına sahip olabilir. Bu, eklektik dekorasyon ile mümkün olmaktadır.

Eklektik Dekorasyonun İlk Adımı Karıştırmaktır

Evde eklektik bir dekorasyon elde etmek, birleştirilebilecek farklı türden birçok öğeye ve nesneye sahip olduğunuzda idealdir. Tabii ki, uyum sağlamaları gerektiğini unutmayın. Bu anlamda kendini tek bir tarzda tanımlamayı bilmeyenler için harika bir seçenek. Tablolar, sehpalar, kanepeler… Hepsinin özgün bir ortam yaratacak yeri var! Eklektik bir ev dekorasyonu yaratırken bir diğer temel husus, uygun gördüğünüz kadar çok dokuyu bir araya getirmektir. Bunların aynı olması gerekmediğini unutmayın. Damalı desenler, çizgiler, düzlükler, ne isterseniz ekleyin. Sınırları siz belirleyebilirsiniz. Tekstilden de ödün vermeyin. Pamuk ve yünden mermer, ahşap, cam vb. ürünlere kadar birçok farklı seçeneğiniz var.

Eklektik Dekorasyonun Bu Kuralı Önemli

Eklektik dekorasyonun sizi hayal gücünüzü serbest bırakmaya ve tüm kuralları yıkmaya teşvik ettiği doğru olsa da, bu anlayış içinde bile uyulması gereken bir kural vardır: denge. Ortamlarınızı aşırı yüklemeyin, çünkü bu bütünün estetiğini engelleyebilir ve mahvedebilir.

Dekoratif Bir Tarz

Eklektik dekoru anlamanın bir başka anahtarı da, evin her odasında benzer unsurlardan oluşan bir akış yaratması gerektiğidir. Yani belli bir uyum olmalı, renkle, desenle, stille bağlantı şarttır. Bu fikri kolaylaştırmak için anahtar öğeleri oluşturmanızı ve her odaya eklemenizi öneririz.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu