Anne-Çocuk

Emziren Anne Çayları: Süt Yapan Çaylar Hangileri?

Emziren Anne Çayları: Süt Yapan Çaylar Hangileri? Anne sütü, yeni doğan bebeklerin en çok ihtiyaç duyduğu beslenme ögelerinden biridir. Peki süt yapan çaylar arasında neler var? İşte tüm detaylar yazımızda..

Emziren Anne Çayları: Süt Yapan Çaylar Hangileri? Anne adaylarının hamilelik dönemlerinde süt oluşup oluşmayacağını düşündüğü de tartışılmaz bir gerçek. Doğanın mucizesi olan birçok bitki çayı ile anne sütünü hem artırmak hem de sağlıklı hale getirmek mümkün. İşte, o bitki çayları…

1-Papatya Çayı

Papatya çayı hem anne adaylarının yorgunluğunu alır hem de süt sağlayıcı hormonların daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Yapılışı

Bir fincan sıcak su içerisine bir tatlı kaşığı toz papatya eklenir ve 3-5 dakika demlenmeye alınır. Daha sonra bu çay içerisine bir çay kaşığı bal eklenir. Günde iki fincan tüketilmesi yeterlidir.

2-Rezene Çayı

Rezene çayı hem sütün gaz yapmasını önler hem de sütün artmasına yardımcı olur.

Yapılışı

1 kupa bardağı su cezveye eklenir ve kaynatılır. Kaynama sonrası bu suya 1 tatlı kaşığı rezene eklenir ve 3 dakika boyunca kaynama işlemine tabi tutulur. Günde 2 fincan tüketilmesi yeterlidir.

3-Isırgan Otu Çayı

Isırgan otu çayı içeriğindeki yararlı birçok madde sayesinde anne sütünün daha kaliteli olmasına yardımcı olur. Bu sütü içen bebeğin ise daha sağlıklı ve hızlı gelişimini sağlar.

Yapılışı

1 büyük fincan kaynar su içerisine, bir çay kaşığı ısırgan otu katılır ve 3 dakika demleme işlemine tabi tutulur. Günde 1 fincan tüketilmesi yeterlidir.

4-Melisa Çayı

Melisa çayı, hem annenin doğum sonrası stres ve buhranlarını alır hem de yaptığı süt ile bebeğin daha sakin olmasına yardımcı olur.

Yapılışı

1 fincan kaynar su içerisine, 1 tatlı kaşığı melisa otu eklenir ve 5 dakika demlenme işlemine tabi tutulur. Günde 2 fincan tüketilmesi yeterlidir.

5-Kimyon Çayı

Kimyon çayı, oluşturduğu anne sütüyle bebeğin huzurlu bir şekilde uyumasına yardımcı olur.

Yapılışı

1 fincan su bir cezveye alınır ve kaynatılır. Daha sonra bu suya 1 tatlı kaşığı kimyon eklenir ve su bir taşım kaynatılır. Yarım limon suyu bu çaya eklenir. Günde 1 fincan tüketilmesi yeterlidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu