Teknoloji

Microsoft Uygulama Mağazasındaki Yenilikleri Açıkladı

Microsoft Uygulama Mağazasındaki Yenilikleri Açıkladı! Windows’ un uygulama mağazası Microsoft Store’ da olumlu anlamda bazı değişiklikler yaşanıyor.

Microsoft Uygulama Mağazasındaki Yenilikleri Açıkladı! Microsoft, artık üçüncü parti uygulamaların da uygulama marketinde yer alacağını açıkladı. Amazon ve Epic Games başta olmak üzere irili ufaklı şirketler uygulamalarını Microsoft Store üzerinden sunabilecek.

Üçüncü Parti Uygulamalar Microsoft Store’ da Desteklenecek

Micorosft Store CEO’ su Giorgio Sardo bir dizi açıklamalarda bulundu. Diğer uygulamalarda olduğu gibi üçüncü taraf uygulamaları hakkında detaylı bilgilendirmeleri içeren sayfaların Microsoft Store’ da yer alacağını açıkladı. Bu sayede kullanıcıların kolaylıkla diğer uygulamaları yükleyebileceğini ifade eden Sardo, Amazon ve Epic Games’ in önümüzdeki aylarda uygulamalarını Store’ a yükleyeceğini belirtti. Aynı zamanda “Gelecekte diğer şirketleri de mağazamıza davet etmeyi dört gözle bekliyoruz” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Daha Önce Açıklanmasına Rağmen Steam Henüz Dahil Olmadı

Tarih olarak bakılırsa bu haber Microsoft’ un dijital içerik mağazası Store hakkındaki geniş kapsamlı değişiklikleri duyurmasından birkaç ay önce gelmiş oldu. Windows 11 için yeniden tasarlanan içerik mağazası arayüz bakımından daha modern bir hale büründü. Haziran ayında Microsoft’ un baş ürün sorumlusu Panay, platformun steam ve diğer üçüncü parti uygulamalara destek getireceğini açıklamıştı. Daha önce Steam bu adımı atmasa da yaşanan gelişmelerle birlikte Microsoft Store’ a dahil olması elbette olası.

Windows’ a Andorid Desteği Gelmesi Muhtemel

Asıl önemli gelişme ise Amazon’ un mağazaya entegre edilmesi. Çünkü Microsoft’ un Amazon mağazasını desteklemesi durumunda Windows 11 kullanıcıları cihazlarına Andorid uygulamaları kurabilecekler. Uzun zamandır kullanıcıların Windows’ ta görmek istediği bu özellik gelecek olursa Microsoft pastadaki payını daha da arttırabilir. İki büyük işletim sisteminin aynı cihada toplanması işleri ciddi anlamda değiştirecek gibi görünüyor.

Geliştirici Sürümüne Güncelleme Geldi, Windows 11 Çalışmaları Yoğunlaştı

Windows 11 geliştirme aşamasındayken, geliştiriciler için yeni bir sürüm geldi. İşletim sisteminin resmi lansman tarihinden önce yayınlanan bu güncelleme, Windows’ un yeni üyesi 11 için deneylerini arttırdığını gösteriyor. Önemli ölçüde kalite iyileştirmesi içeren güncelleme çeşitli hata düzeltmelerini barındırıyor. İlk bakışta göze çarpan görev çubuğunun yanlış hizalanması bu güncellemeyle düzeltildi. Gelen bir diğer yenilik ise CTRL Shift C kombinasyonu sayesinde klasörün kayıtlı olduğu yolun tamamen kopyalanması. Ses kısma yükseltme ikonunun yanına da gelişmiş ses ayarlarına hızlı erişim için bir ikon daha eklendi.

Microsoft’ un gelişmiş kullanıcılar için çıkarttığı PowerToys yazılımı da Windows 11’ de desteklenen özelliklerden. PowerToys sayesinde kullanıcılar özelleştirmeler yapabilmekte. Daha geniş kapsamlı çalışma alanı sağlayan PowerToys ile Windows aldığı geribildirimler doğrultusunda sistemde zaman zaman değişiklik yapabiliyor. Bu haber de hakkında söylentiler olmasına karşılık resmi bir açıklamayla duyurulmasıyla kesinlik kazanmış oldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu