Eğitim & Kurs

Herkes Oyuncu Olabilir mi?

Oyuncu olmak için gereken özellikler hazırlık aşamasının sağlıklı geçmesi bakımından ve oyuncu adaylarının uzun vadede kendi donanımlarını da iyileştirmeleri açısından önemlidir. Herkes oyuncu olabilir mi sorusu akıllara sık gelen bir sorudur ve doğru eğitimle ve çalışmayla olması mümkündür. Ayrıca bazı yeteneklerin de mutlaka kazanılması gerekir. Doğaçlama ve yorum katma yeteneği oyunculukta son derece önemlidir.

Oyuncu Olmak İçin Gereken Bazı Özellikler

Oyuncu olmak için gereken kurallar şu şekilde sıralanabilir:

Teorik oyunculuk eğitimi dışında pratiğe geçirilmesi önemlidir.  Pratik olmadan ve teorik bilgi doğru şekilde uygulanmadan kamera ya da izleyici önünde rol yapmak mümkün olmaz. Yani amatör olarak bu alanda ilgilenmiyorsanız gereken tüm donanımlar üzerinde pratikte çalışmanız gerekir.

  • Oyunculuk mesleğinde uzun yıllar devam etmek isteyen kişilerin bu işi gerçekten sevmeleri gerekir.
  • Oyunculuk alanında farklı alt dalların ve kategorilerin olduğunu bilmek ve buna göre de seçim yapmak gerekiyor. Örneğin dizi oyunculuğu ile tiyatro ya da sinema oyunculuğu aynı değildir. Her biri birbirinden farklı şekilde sürdürülür. Ancak oyuncular bu farklı alanlarda geçiş yapabilmektedir. Bu geçiş oyuncu donanımı ile de ilgilidir.
  • İyi bir oyuncu olmak için karşıdaki kişiyi dinlemeyi bilmeniz ve duygularını anlayabilmeniz gerekir.
  • Gündemi takip etmek, çevreye duyarlı olmak, sosyal olaylardan kopmamak önemlidir.
  • Genel olarak sanatsal bir bakış açısı benimsenmelidir.
  • Rol üzerinde çalışmalar yaparken doğaçlama yeteneğinizi geliştirmek önemlidir.
  • Oyuncu olduktan sonra aynı zamanda rol model olma durumu da vardır ve devamlı kendinizi geliştirmeniz gerekir.

 Eğitim ve Yeteneğin Oyunculuktaki Yeri

İyi bir oyuncu olmak için sadece eğitim yeterli olmayacağı gibi sadece yetenek de yeterli olmaz. Bunların birbirini tamamlaması ve geliştirilmesi gerekir.  Yani eğitim almadan başarı mümkün değil denebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu