Anne-Çocuk

İki Yaşına Kadar Emzirmenin Faydaları Nelerdir?

İki Yaşına Kadar Emzirmenin Faydaları Nelerdir? Hayatın ilk altı ayında bebeği besleyen tek gıdanın anne sütü olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, birçok anne, bebekleri genel gıda tüketiyor olsalar bile, emzirmeye iki yıla kadar devam etmeyi seçer.

İki Yaşına Kadar Emzirmenin Faydaları Nelerdir? İki yaşına kadar bu emzirme o kadar geleneksel olmadığı için, belki de çocuğu bu yaş grubuna kadar anne sütü tüketmenin avantajlarını bilmedikleri için birçok insanın tuhaf hissetmesi yaygındır. Peki, iki yaşına kadar emzirmenin faydaları neler?

Neden Emzirmelisiniz

İki yaşına kadar emzirmenin faydaları öncesinde emzirmenin öneminden söz edelim. Emzirmenin önemi, doğal ve ekonomik bir gıda olmanın ötesinde, toplumda geleneksel olarak tartışılanların çok daha ötesindedir. Süt, bebeklere sunulan beslenmenin yanı sıra enfeksiyon ve alerji riskini azaltmaya ek olarak sinir ve kalp damar sistemlerinin daha iyi gelişmesini ve korunmasını sağlar.

Anne sütü protein, şeker, vitamin ve mineral açısından zengin bir kaynak olduğu için bebeğin bağışıklık sistemini de güçlendirir, yetişkinlik döneminde hastalıkları önler, sindirimi kolaylaştırır ve koliği azaltır. Bunu bilerek emzirmenin çocuklarımız için en iyi seçim olduğunun bilincindeyiz.

Kaç Yaşına Kadar Emzirmelisiniz

Sanılanın aksine anne sütü bebek için altı aydan sonra da önemli bir rol oynamaya devam eder. Süt, çocuğun her aşamasının ihtiyaçlarına göre uyum sağladığı için benzersiz ve eşsizdir. Bu nedenle iki yaşına kadar emzirme önerilmektedir.

İki Yaşına Kadar Emzirmenin Faydaları

Altı aya kadar olan çocuklar için anne sütünün önemini zaten bildiğimize göre, kadınları çocuklarıyla bu şefkat ve bağ kurma eylemini sürdürmeye devam etmeye teşvik etmek ve süreci kolaylaştırmak için iki yaşına kadar emzirmenin yararlarının neler olduğunu öğrenelim.

İki yaşına kadar emzirmenin ilk ve en önemli nedeni bebeğin sağlığıdır. Emzirme sırasında gerçekleştirilen emme hareketi sayesinde olası sağlık sorunlarından korunmayı sağlar ve çocuğun gelişimine yardımcı olur.

Sağlığın iyi olması durumunda, çocuklar daha az hasta olacağından, harcamalar ve doktor ziyaretleri azalır. Bu nedenle çok erken yaşlardan itibaren ilaç tüketiminden kaçınılır. Emzirmek, büyük masraflardan kaçınmanın yanı sıra, evden uzakta olduğumuz zamanlar için harika bir kolaylaştırıcıdır.

Emzirmenin kadın sağlığına sağladığı faydalardan şüphe duyanlar için yapılan araştırmalar, çocuklarını emziren kadınlarda meme, rahim ve yumurtalık kanseri gibi hastalıkların görülme yoğunluğunun daha düşük olduğunu ortaya koyuyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu