Ekonomi

Kredi Faiz Oranları Tüm Bankalar

Ülkemizde kredi çekmek tüketiciler tüm bankaların birbirinden farklı kredi faiz oranları olduğunun bilerek ona göre araştırma ve seçim yapmaktadırlar.

Kredi faiz oranları tüm bankalar tarafından farklı şekilde belirlenebilmektedir. Çok fazla oranda değişkenlik olması durumunda merkez bankası ve hükümet tarafında yasalar çerçevesinde müdahale edilebilmektedir. Ama ülkemizde genel itibari ile bankalar yasal çerçeveler uyarınsa kredi faiz oranlarını belirlemektedirler. Ülkemizde genel itibari ile bireysel anlamda 3 çeşit kredi türü bulunmaktadır. Bunlar konut kredisi, tüketici kredisi ve araç kredisidir.

Bu 3 kredi türünün faiz oranlarında farklılık olmaktadır. Özellikle konut kredileri ipotekli olduğundan dolayı ve riskin daha az olmasından dolayı en avantajlı kredi türüdür. İhtiyaç ve araç kredileri arasında da çok fazla bir fark bulunmamaktadır. Ülkemizde en çok tercih edilen kredi türü ise ihtiyaç kredileri durumundadır. Ülkemizde ihtiyaç kredileri ise yapılan en son düzenleme ile 48 ay vadeye kadar ve aylık ödeme anlamında toplam gelirin yüzde 70 oranında maksimum ödeme yapabilme imkânı tanımaktadır.

Tüm Bankaların Kredi Faiz Oranları

Türkiye’de kredi faiz oranları bankaların kendi arasında değişeceği gibi kredi türleri arasında da değişmektedir. Bu sebeple bankaların farklı kredi türlerinde farklı avantajları olabilmektedir. Bu sebeple kredileri tek bir kalemde değil tüm kredi çeşitlerinde değerlendirme daha kaliteli ve uygun bir sonucun çıkmasına sebep olmaktadır.

Bu anlamda bankalar çeşitli günlerde hem kendi müşterilerine hem de genel tüm tüketicilere fırsatlar sunmaktadır. Bu sebeple acil olmayan kredilerde eğer kredi oranları yüksek ise yapılacak çeşitli kampanyaları beklemek çok daha karlı olacaktır. Ülkemizde Ziraat bankası son dönemde konut kredisinde 1,25 ve ihtiyaç kredisinde de 1,63 oranlara en iyi imkânı sunmaktadır. Tabi önümüzdeki günlerde çeşitli kampanyalarla farklı bankalardan daha düşük oranlar görmek de oldukça olası durumdadır.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu