Diyet

Metabolizma Hızlandırıp Yağ Yaktıran Baharatlar

Metabolizma Hızlandırıp Yağ Yaktıran Baharatlar Hangileridir? Yemeklere ya da hamur işlerine tat vermek için kullanılan baharatlar yanı zamanda kilo vermede de oldukça etkilidir.

Metabolizma Hızlandırıp Yağ Yaktıran Baharatlar Hangileridir? Metabolizma hızlandırıcı özelliği olan bazı baharatlar diyet yemeklerinde ya da salatalarında özellikle kullanılmaktadır. Bu yazımızda metabolizma hızlandırıp kilo verdiren baharatlar hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağız. Yemeklerinize ya da salatalarınıza bu baharatları ekleyip daha hızlı kilo verebilirsiniz.

Yağ Yaktıran Kilo Verdiren Baharatlar

Vücuttaki fazla yağın atılması için metabolizmanın olduğundan daha fazla çalışması gerekir. Bunu spor yaparak sağlamanın dışında belli başlı besinleri tüketerek de sağlamak mümkündür. Yağ yaktıran baharatlar olarak da geçen bazı baharatlar kilo vermede son derece etkilidir. Kilo vermeye yardımcı bazı baharatlar şu şekildedir…

Zerdeçal

İltihapları azaltma özelliği olan bir baharattır. Güçlü bir antioksidandır. Zeytinyağı ve karabiber ile birlikte tüketildiğinde daha fazla etkili olmaktadır. Metabolizma hızlandırdığı için kilo vermede etkilidir.

Zencefil

Zerdeçal gibi zencefilin de antioksidan özelliği yüksektir. Bağırsakları temizler. Ana öğünlerde yemeklerin yanında ya da ara öğünlerde yoğurt ile birlikte karıştırılıp tüketilmektedir.

Çörek Otu

Daha çok hamur işlerinin üzerinde görmeye alışık olduğumuz bu baharat, sağlığa çok faydalıdır. Kan şekerini düzenleyip iştah kontrolü sağlamada etkilidir. Bu baharata karşı alerjisi olan kişiler çörek otu yağını da tüketebilir. Yoğurt ile birlikte tüketildiğinde metabolizma hızlandırma özelliği ortaya çıkmaktadır.

Tarçın

Hem toz, hem çubuk tarçın sağlık için çok faydalıdır. Kan şekerini düzenleme özelliği bulunmaktadır. Toz tarçını tatlılarda ya da hamur işlerinde kullanabilirsiniz. Çubuk tarçını ise kaynatarak tüketebilirsiniz.

Sumak

Ekşi tadı ile salata ve mezelere eklenen bu baharat, kilo vermede de etkilidir. Antioksidan özelliği yüksektir. Düzenli tüketimde kilo kontrolü sağlamaktadır.

Karabiber

Antibakteriyel özelliği yüksek olan bir baharattır. Terlemeyi sağlar ve gaz oluşumunu azaltır. Antioksidan özelliği ile metabolizmayı hızlandırır.

Pul biber

Sevilen baharatlardan birisi olan pul biberin içeriğinde kapsaisin maddesi vardır. Bu madde metabolizma hızlandırma ve yağ yakmada rol oynamaktadır.

Kilo vermede etkili baharatlar tek başlarına tüketilebileceği gibi bir kaç tanesi bir arada da tüketilebilir. Damak tadınıza göre baharatları ve miktarlarını belirleyerek yoğurt içine ekleyip her gün metabolizma hızlandırmak için tüketebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu