Moda

Moda Nedir ve Nelerin Etkisi Altında Kalır?

Moda Nedir ve Nelerin Etkisi Altında Kalır? Her insanın kendine göre bir moda sitili bulunur. Ancak farklı olmak içinde mecburen moda akımına kapılır kişiler. Moda tüketime dayalı bir akımdır.

Moda Nedir ve Nelerin Etkisi Altında Kalır? Aslında moda hayatın kendisi olmaktadır. Evde bulunan eşyalardan tutunda kendinize ait olan elbiseler her şey bir modanın eseridir. Genel anlamda moda bir tüketim anlayışıdır. Yani neyi nasıl tüketmemiz gerektiğini anlatan görünmeyen bir kuraldır. Aslında modayı çok önemsememek gerekir. Fakat herkes için özgün olmaktadır. Uyumak, beslenmek gibi durumlarda modaya uymayız. Fakat farklı olma amacıyla her türlü modaya uyarız.

Moda, bazı zamanlarda toplumda meydana gelen giyim sitillerini de ifade eder. Moda, mimari, sanat, edebiyat ve yemek gibi birçok konuyu içine alabilir. Toplumsal beğenilerde moda kategorisine girer. Moda denilince yalnızca kıyafet olarak bilinmemelidir. Çantanın, makyajın ve müziğinde modası bulunur. Sanat, tiyatro ve sinema da modaya girebilir. Her türlü yeni eylem modadır. Modanın amacı, aksesuarların ve kıyafetlerin gerekli olması değil, aksesuarların ve kıyafetlerin farklı olmasıdır. Moda her daim erkeğe ve kadına hitap eder.

Moda Nelerin Etkisi Altında Kalır

Moda olan desenler ve renkler, kış, yaz ve sonbahar modalarıdır. Bu sene hangi renk moda olmuş ise, kıyafetlerde bulunan iplikler ve kumaşlarda o renk moda halini alır. Üretim yapan tekstil firmaları da o renklere yönelirler. Mobilyalarda moda olan renklerden yapılmaya başlar. Ayakkabı üreticisi firmalarda moda olan renklere yönelirler. Bu durumda moda akımı başlamış olur.

Ekonomi

Günümüzde moda, bütün alanlarda kendini gösterir. Kıyafetler için yapılan tanım diğer eşyalar ile kültürel, dini ve sanatsal tercihlere de uyarlanır. Ekonomik faktör modaya en büyük etkiyi yapar. Ekonomik gelişmeler nedeniyle kıyafetlerin üretiminde kullanılan kumaşlar ve miktarları artış veya eksilme gösterir. Kalite artması durumunda, gösteriş ön plana çıkar. Bu durum savurganlığı da ortaya çıkarır. Buna kısaca moda savurganlığı adı verilir. Moda devamlı bir devinim halinde bulunur. Geçmiş dönemlerin modaları yeni moda olarak ortaya çıkar. Moda da kullanılan ürünlerin fiyatları da bu durumdan etkilenir. Pamuk fiyatlarında artışın olması pamuktan üretimi yapılan ürünlerin az olmasına neden olur. Pamuk ürünlerine talep azalır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu