Yaşam

Motor Seçenekleri Nedir? Hangi Motor Daha Az Yakar?

Motor Seçenekleri Nedir? Hangi Motor Daha Az Yakar? Yeni araba alacakların merak ettiği sorulardan birisi hangi motor daha az yakar? Sorusudur. Özellikle yakıt anlamında seçilecek tercihler sayesinde daha az yakan arabalar alabilirsiniz.

Motor Seçenekleri Nedir? Hangi Motor Daha Az Yakar? Yeni araba alacakların araba bakmadan önce sordukları sorulardan birisidir. Bu açıdan daha az yakıt yakan araba tercihleri son model araba alacakların bile sorduğu sorular arasındadır. Çünkü ülkemizde mazot ve benzin fiyatları günden güne artış göstermektedir. Bunun yanı sıra sürekli araba kullananlar için daha düşük yakıt yapan araba tercihi birçok açıdan kolaylık sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra yakıt tasarrufu da araba tercihinde dikkat çeken durumlar arasındadır. Motor benzin fiyatlarına yüksek bedeller ödemek istemeyenler için mutlaka hangi motorun daha az yaktığına göz atması gerekir.

Motor Seçenekleri Nedir?

Araba alacağınız zaman motor seçeneklerini bilmemiz gerekir. Çünkü motor seçenekleri sayesinde arabanın yakacağı yakıtı ve benzeri durumları da gözden geçirebiliriz. İşte motor seçenekleri;

  • 2 Motor: Bu motorlar hakkında yakıt tasarrufu yaptığı söylencesi dolaşmaktadır. Bu aslında kesinlikle yanlıştır. Çünkü burada 1.2 motorlar birçok açıdan otomobilin ağırlığını çekmediğinden dolayı az fazla yakıt sağlamaktadır. Aynı zamanda diğer motor seçenekleri sayesinde daha fazla yakıt harcayan bir yapıya sahiptir.
  • 3 Motor: Bu motorlar da ülkemizde çokça araba kullanıcısı tarafından tercih edilen motor güçleri arasında yer almaktadır. 1.3 motorlar birçok açıdan faydalı olan motor seçeneklerinden birisidir. 1.3 motor seçeneği sayesinde araba eşit yük çekebilmesi ile motor gücü eşit sayılacağı için tercih edilmektedir.
  • 4 Motor: Bir diğer motor gücü 1.4 motor olup bu motor gücünde de ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen motor gücü arasında yer almaktadır. Daha çok hatchback ve sedan araçlarda tercih edilen motor gücü arasında yer almaktadır. Bu araçlar 1.5 ile aynı yakıt gücüne ve aynı tasarrufa sahip araçlardır.
  • 5 Motor: 1.5 motorda dizel araçlarda kullanılan bir motor gücüdür. Bu açıdan motor hacmi eşit olarak dağılmasından dolayı az yakıt harcayan bir yapıya sahip olması ile bilinen bir motor gücüdür.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu