Teknoloji

Nanoteknoloji Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Nanoteknoloji Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir? En fazla filmlerde ve internet mecrasında dile getirilen Nanoteknoloji dünya üzerinde en geniş kapsama sahip olan buluşların başında gelmektedir.

Nanoteknoloji Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir? Geniş kullanım alanına sahip olurken başta yer bilimi, moleküler biyoloji, yarı iletken fiziği, mikrofabrikasyon, organik kimya gibi bilim alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Nanoteknoloji Nedir?

Nanoteknoloji maddenin atomik ve moleküler seviyede kontrol edilmesine denilmektedir. Ürün imalat konusunda atomların ve de moleküllerin kontrol altına alınması için gerçekleştirilen işlemin amacı anlamını içermektedir. En yaygın olarak bilinen bu tanım kabul gören bir tanımlamadır.

Birçok ülke bütçesinde Nanoteknoloji araştırmalarına yer verirken çok yüksek maliyetler söz konusu olmaktadır. Bilim dünyasında terim bazlı sıklıkla dile getirilen bu teknoloji kolaylıkları ve güvenilirliği ortaya koyuyor.

Nanoteknoloji Özellikleri Nelerdir?

Nanoteknoloji yüksek performans ürünlerini geliştirmede ve daha iyi şekilde ortaya koymada etkin rol oynamaktadır. Metrenin milyarda biri veya 10-9 katı bir nm yani 1 Nanometre olarak ifade edilmektedir. Bir DNA çift sarmalı olarak şekilde değerlendirdiğinde yaklaşır değer olarak 2 nm çapa denk gelmektedir.

Nanoteknoloji de ölçü aralığı 1’den başlayıp 100’e kadar olan rakamları almaktadır. Nanoteknoloji de ayrıca aşağıdan yukarı ve yukarıdan aşağı yaklaşımı kullanılmaktadır. Sistemde büyüme azaldığı vakit bazı olaylarda belirgin şekilde kendini göstermektedir.

Nanoteknoloji Kullanım Alanları

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte Nanoteknoloji daha geniş alanlara sirayet etmiştir. Öyle ki hayatın her alanında etkin şekilde kullanılıyor olması da önemini ortaya koyuyor. Fizik, kimya biyoloji gibi ana bilim dallarında kullanılırken ayrıca bilgisayar, elektronik, malzeme bilimi gibi alanlarda da sıklıkla tercih edilmektedir. Sağlık yönüne bakıldığında tıp alanında da oldukça dikkat çekici gelişmeler söz konusu olmuştur. Nanoteknoloji kullanılarak üretilen ürünler hem daha dayanıklı hem de uzun ömürlüdür. Gelişen düzende kendi kendini temizleme yetisine sahip giysiler ve paslanmayan eşyalar da üretilecek seviyededir. Hal böyle olunca da her alana girmesi söz konusu olmuştur.

Günlük hayatta sıklıkla kullanılan telefon, tablet, bilgisayar, gözlük gibi ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır. Kullanılan teknoloji sayesinde ürünler dış etkenlere karşı daha dayanıklıdır. Üstelik çizilmeye karşı da son derece etkili sonuçlar ortaya koyulmaktadır. Nanoteknolojinin özelliklerinden faydalanılarak üretilen araçlarda da ciddi oranda yakıt tasarrufu sağlamak mümkündür.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu