Anne-Çocuk

Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Çocuğun gelişiminde birden fazla etmene dikkat etmek gerekir. Bu doğrultuda aynı zamanda oyuncaklar da çocuk gelişimi açısında önem taşımaktadır.

Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Çocuk oyuncakları bazen eğlence araçlı bazen de eğitim amaçlı kullanılabilmektedir. Bu doğrultuda birden fazla oyuncak çeşidi bulunmaktadır. Fakat hangi oyuncağın hangi yaş grubundaki çocuğa uygun olup olmadığını bilmediğimiz için oyuncak alırken bu kriterlere dikkat etmiyoruz. Bu da hem çocuğun gelişiminin önüne geçebilmeyi sağlamaktadır. Çocuğun gelişimi açısından oyuncakların önemi büyüktür. Oyuncaklar çocukları zihinsel bir bütün olarak gelişmesini sağlamaktadır.

Oyuncak Alırken İçeriğinde Kimyasal Madde Bulunmayan Oyuncaklar Tercih Edilmelidir

Bebekler için oyuncak seçiminde aynı zamanda sizlerin onların daha çok algı ve duyularının gelişmesini sağlamak açısında farklı oyuncak çeşitlerini satın almalısınız. Bu dönemde daha çok çıngırak oyuncaklar aynı zamanda pelüş oyuncaklar bebeklerin dikkatini belli bir yöne çekme açısından önemli bir özelliğe sahiptir.

Bebek oyuncak seçimi açısından bu kriterlerin yanı sıra önemli bir detay daha da vardır ki. Oyuncakların içinde kimyasal olmamasına dikkat edilmelidir. Özellikle kimyasal içeren oyuncaklar çocuğun sağlığı açısından büyük tehlikelere yol açacaktır. Bunun sebebi özellikle küçük yaştaki çocuklar diş çıkarma döneminde oldukları için damaklarına iyi geldiğini zannederek oyuncakları ağzına alarak kemirmeye başlar. Eğer oynadığı oyuncak kimyasal madde içeriyorsa sağlığı açısından ona zarar vermektedir.

Bunun yanı sıra kimyasal madde içeren oyuncaklar çocuğun hem teni açısından hem de sağlığı açısından çeşitli zararlar verecektir.

Tüm bunların yanında aynı zamanda 3-9 yaş aralığındaki çocuklar için oyuncak seçiminde daha çok gizli mesaj etkisini de her zaman göz önünde bulundurmak gerekir. Şiddeti özendiren aynı zamanda farklı kafa karışıklığına sebep olacak oyuncakları tercih etmenin yanı sıra daha çok eğitici oyuncak çeşitlerini de tercih ederek onlar için daha eğlenceli bir şekilde oyuncak oynanmasını sağlayabilirsiniz.

Oyuncak seçimi hem bebek açısından  mutlaka düzgün olmalıdır onun gelişiminin önüne geçecek oyuncaklar tercih etmemelisiniz. Unutmayın oyuncaklar çocuğunuzun yedi yirmi dört saat belki de çevresinde olacak ve onunla yıllar geçirmesini sağlayan nesnelerdir. Bu nedenle seçiminde bu kriteri göz önünde bulundurmalısınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu