Güzellik

Rutinde Yapılması Gerekli Olan Sağlık Kontrolleri Hangi Sıklıkla Yapılmalı

Gerekli Olan Kontrolleri

Ortaya çıkabilecek bir hastalığın, seneler öncesinden tespit edilip önleminin alınması ne hoş olurdu değimli. Aslında, rutinde yapılması gerekli olan sağlık kontrolleri hangi sıklıkla yapılmalı ve bunlar nelerdir, bilir ve uygularsak bu mümkün.

Koruyucu hekimlik, birçok hastalığın erken teşhisinde, tedavisinde hatta önlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Yirmili yaşlardan sonra yaptırılacak rutin kontroller sayesinde, en sık görülen hastalıkların bile kontrol altına alınabilmesi, mümkün olabilmektedir. Özellikle bazı risk gurubundaki çocukların ve kişilerin rutin kontrollerinin yapılması ve önlem alınması halinde, hastalığın hiç ortaya çıkmadığı bile gözlenmektedir. Bu durum bize gerekli sağlık kontrollerinin zamanında yaptırılmasının, ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Rutin Sağlık Kontrolleri Nelerdir

Yapılan bazı kontroller kişiden kişiye ve risk faktörü taşımaları derecesine göre değişiklik gösterebilse de, genel olarak belli bir çerçevede uygulanır. Bu tarama testleri ile ilgili genel bir bilgi verilmesi gerekirse kan basıncı kontrolü, kan tahlilleri, idrar tahlilleri, ultrasonografi tetkikleri ve genel muayene şeklinde sıralanabilir.

Kan Basıncı Ölçümü ve Kan Tahlillerinin Önemi

Gerekli Olan Sağlık Kontrolleri

Toplumumuzda en sık görülen rahatsızlıkların başında, yüksek tansiyon, diyabet ve kalp damar hastalıkları gelmektedir. Kan basıncı ölçümleri ile tansiyon, kan tahlilleri ile de diyabet, kolesterol ve birçok hastalığın tetkikleri kolayca yapılabilmektedir. Kişilerin 20li yaşlardan itibaren bu kontrolleri yaptırmaya başlamaları, hekimler tarafınca tavsiye edilmektedir.

Diğer tetkiklerle de olabilecek tüm riskler gözden geçirilerek, erken tanı ve tedavi, sağlık açısından büyük ölçüde fark yaratmaktadır. Bunun için ise rutinde yapılması gerekli olan sağlık kontrolleri hangi sıklıkla yapılmalı ve bu sağlık kontrolleri nelerdir bilinirse, doğru şekilde hareket etmek mümkün olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu