Güzellik

Saç Bakımında Yapılan Hatalar

Saç Bakımı

Sağlıklı ve bakımlı saçlar,herkes için çok büyük bir önem taşıyor. Bu nedenle de sık bakım yaptırmaya,kuaföre gitmeye ve doktorun verdiği tavsiyelere uymaya çalışıyoruz. Ancak her saçın yapısı farklı olduğu gibi başkalarına iyi gelen çözümler de sizin saçınızda belki bir işe yaramayabilir.
Saç bakımı için önemli olan bakım hakkında yapılan hatalar nelerdir?
Bazılarımız saçlarını yıkamak için şampuan yerine doğal sabun tercih ediyor. Oysaki saçları sabunla yıkamanın şampuana göre bir üstünlüğü de yok. Hatta şampuanlar sabuna göre saç derisinin ph’ına ve saç yapısına göre formüle edilen özel maddelerden oluştukları için sık kullanım açısından çok daha uygun olabiliyor.
Saçları toplayarak,dökülmenin azalacağı inancına sahipseniz aslında yanılıyorsunuz.Saç bakımı için fiziksel zorlama falan uygulamamak gerekiyor. Gündelik hayatta saçların at kuyruğu yapılarak toplanması belli bir süre sonra saç dökülmesine zemin hazırlar. Özellikle bazı annelerin kız çocuklarının saçlarını renkli tokalarla süslemek için sıkı bir şekilde toplamaları,çocukluk çağında yaşanan saç dökülmesinin önemli nedenlerinden birini oluşturuyor.
Saç kremleri konusunda bazı yanlış algılamalar da mevcuttur. Saç kremlerinin saç bakımı yaparken saçı döktüğü söylenir.Ancak kimyasal özellikleri bakımıyla saç tellerinin yapısına uygun şekilde üretilirler. Bu sebeple doğru uygulanan kremler asla dökülmeye yol açmıyor,aksine saç tellerini özenle onarıyor. Saç kreminin gerçekten faydalı olması için saç köklerine değil,daha çok saç uçlarına uygulamak daha iyi bir saç bakımı sağlayacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu