Sağlık

Sağlık Nedir, Nasıl Tanımlanır, Ne Anlama Gelmektedir?

Sağlık Nedir, Nasıl Tanımlanır, Ne Anlama Gelmektedir? Dünya Sağlık Örgütüne göre sağlığın tanımı, sağlık denilince yalnızca hastalık değildir. Bedenle birlikte ruhende tam iyilik durumunu ortaya çıkarmaktadır. Bu tanıma göre, bedenen ve ruhen sağlığın bilinen yönü olmaktadır.

Sağlık Nedir, Nasıl Tanımlanır, Ne Anlama Gelmektedir? Sağlık sosyal yönden tam bir iyilik halidir. Sağlık yalnızca kişisel bir olgu değil, toplumsal yönde bulunmaktadır. Kişi sosyal yönden sağlıklı olması sosyal yaşantısı da sağlıklı olması anlamına gelir.

Bu konuya giren diğer tanım ise, hastalığın tanımıdır. Hastalık sözcüğü hekimlere göre, hücreler ve dokuların normal olan fonksiyonlarında farklı değişiklik olması durumudur. Kişiler kendisinin yapamadığı sosyal rolü sonrası kendisini hasta olarak kabul eder.

Sağlık Hizmetleri Nedir

Bazı kişiler, sağlık hizmeti denilince yalnızca hastaya sunulan tedavi hizmetini anlar. Sağlık hizmetleri önemine göre, koruyucu, iyileştirici ve rehabilite edici hizmetler olarak sıralanır. Koruyucu hekimlik hizmetler denilince hastalıklardan korumanın yanında erken tanı ile tedavinin yapılmasını içerisine alır. Çevremizde sağlığımıza olumsuz yönde etki eden fiziki, biyolojik ve sosyal etkenler yer almaktadır. Bunlara karşı, aşılama, dengeli beslenme ve kadınlarda çok doğurganlığı önleme sağlık hizmetleri olmaktadır. Yani kişilere sağlıklarını nasıl korumalarını gerektiğini anlatmak sağlık hizmeti olarak görülür. Erken teşhis ve tanı hizmetlerinin başarılı olması durumunda sağlık yönünden tehlikede olanların muayeneleri aksatılmadan yapılması zorunlu bir haldir.

Tedavi hizmetleri, üç basamakta ele alınır. Bu tedavi hizmetlerinden birincisi, evde ve ayakta olan tedavi şeklidir. Bu tedavi şeklinde hekimler, kişilerin yerleşme yerlerine kolay olacak şekilde erişim sağlanmasıdır. Bu durumda doktor tedavi edilecek hastaları hastaneye gönderir. Sağlık hizmetlerinde diğer bir nokta ise koruyucu hekimlik olmaktadır. Koruyucu hekimlik, tedavi hizmetlerine göre daha etkin ve daha ucuz olmaktadır.

Aile Yönünden Sağlık

Hastalık yalnızca hasta olan kişinin sorunu olmaktan çıkar. Bir kişi hasta olması durumunda aile içerisinde bulunan herkes bundan etkilenir. Kişilerin sağlığı yaşadıkları yere göre bağlı olmaktadır. Örnek verecek olursak evde bulunan çocuk hasta olması durumunda anne çalışıyorsa işe gidemez. Aile planlaması da sağlık açısından önem arz eder. Ailede ne kadar çocuk az olursa sağlık beslenme ve ailenin refahı hastalık açısından önemlidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu