Diyet

Şeker Yerine Kullanabileceğiniz 6 Alternatif!

Şeker Yerine Kullanabileceğiniz 6 Alternatif! Şeker zararlı maddelerden biridir. Yüksek miktarlarda tüketilmesi çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.

Şeker Yerine Kullanabileceğiniz 6 Alternatif! Diyabet, ülser ve kanser gibi hastalıkların belirtileri arasında yer alır. Bu nedenle ne kadar az şeker tüketebileceğinizi bilmekte fayda var. Gıdaların tadını doğal olarak arttırmak için çok sayıda şeker seçeneği mevcuttur. Ancak pek çok insan saf şekeri tüketmek yerine daha sağlıklı alternatifleri tercih etmek istiyor. Bu yazı, şeker yerine kullanılabilecek altı gıda maddesi üzerine olacak.

Şeker Yerine Kullanılabilir Alternatifler

  • Balmumu ile şeker yerine kullanılmaktadır. Bu, şekerden daha yüksek miktarda potasyum, fosfor ve çinko gibi mineralleri içerir. Bir tatlının tadını arttırmak için balmumu kullanarak, ek kaloriler, kolesterol ve çözünmeyen karbonhidratlar açısından sağlıklı bir şekilde şeker tüketilmesine yardımcı olur.
  • Hurma da şeker yerine kullanılabilir. Hurmalar antioksidan, vitamini ve mineral açısından şeker almada büyük bir fark oluşturur. Bunun yanı sıra, hücre sağlığını korumaya yardımcı olur ve tatlı bir lezzet ekler.
  • Meyveler de şeker yerine kullanılabilir. İçerikleri yüksek lif ve C vitamini içeren meyveler sebzelere göre daha yüksek miktarda şeker içerir. Ancak, meyvelerin tatlı tadı ve liflerinin doğal ve sağlıklı olması bunu şekerin yerini almak için mükemmel bir seçenek haline getirir.
  • Tahin de şeker yerine kullanılabilir. Süt ürünlerinden elde edilen tahin, önemli miktarda protein içerir ve vücudun çeşitli sistemleri için önemli vitamin ve mineralleri de destekler. Bunun yanı sıra, tatlı tat verir ve besleyici özelliği vardır.
  • Bal şeker almada kullanılabilecek diğer gıdalardan biridir. Yüksek C vitamini ve çok sayıda antioksidan içerdiği için, sağlık açısından bal mükemmel bir seçenektir.
  • Fındık türü yağlı tohumlar şeker yerine kullanılabilir. Fındık ve badem, protein, çözünemeyen lif, vitamini E gibi besleyici özellikler ile şeker yerine kullanılabilecek diğer sağlıklı alternatifler oluşturabilir.

Şeker yerine kullanılabilecek besleyici ve sağlıklı seçenekler vardır. Diyetinizin tadını arttırmak için bastırılmış şeker seçeneklerinden daha iyi seçenekler mevcuttur. Şeker tüketiminizi azaltarak ve bunun yerine bu daha sağlıklı alternatifleri kullanarak daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Bu seçeneklere bağlı olarak farklı seçeneklerde vardır. Ancak ülkemizde rahat bir şekilde bulabileceğiniz ürünleri seçtik.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu