Hamilelik

Hamilelikte Yoga Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Yoga Yapmanın Faydaları Nelerdir? Hamileyseniz, bu sürecin vücut için gerçek bir meydan okuma olduğunu muhtemelen anlamış olacaksınız. Gün geçtikçe içinizde bir şeylerin değiştiğini görebiliyorsunuz: Karnınız ve göğüsleriniz büyüyor, her saat uykulusunuz, daha hassassınız..

Hamilelikte Yoga Yapmanın Faydaları Nelerdir? Ve hepsi bebeğin büyümesi için meydana geliyor. Daha iyi bir hamilelik süreci için yoga gibi sporları deneyebilirsiniz. Peki, hamilelikte yoga yapmanın faydaları nelerdir?

Hamilelikte Yoga Yapmanın Faydaları

Bu çok özel zamanda size yardımcı olabilecek disiplinlerden biri de yoga. Öyleyse hamilelikte yoga yapmanın faydaları nelerdir açıklayalım:

Yoga, varlığınızın içsel durumu ve her zaman sahip olduğunuz ihtiyaçlar ile bir bağlantı alanı açarak beden, zihin ve ruhu uyumlu hale getirir. Çünkü bu, vücudunuzda neler olup bittiğini ve her bir detayın uyum içinde olması adına dışarıda yeniden konumlandırmanız gerekenleri net bir şekilde hissetmenizi sağlayan zihinsel sakinlik oluşturur.

Sizi çevik, güçlü ve esnek tutar. Ayrıca yoga duruşları vasıtasıyla yapılan bilinçli hareket sayesinde, nefes alma ve gevşeme ile birlikte, vücudunuzun yaptığı yeniden konumlandırma nedeniyle birikebilecek gerilimler serbest bırakılır ve sağlık vücudun bu bölgelerinde restore edilir.

İsteğinize bağlı olmayan tüm hayati fonksiyonları ve büyük ölçüde gebelikte düzenlemekten sorumlu olan otonom sinir sisteminizi yeniden dengelemenizi sağlar. Yoga doğrudan bu sisteme etki ettiğinden, derslerde hamile kadınların hamilelikle ilişkili daha az olumsuz semptom yaşadıklarını gözlemlemek mümkündür.

Hamilelikte yoga yapmanın faydaları arasında bir diğeri de uyum oluşturmasıdır. Hamilelik sırasında meydana gelen değişikliklere uygun şekilde uyum sağlamadığınızda, fiziksel ve zihinsel stres oluşabilir. Ve bu hamileliği nasıl etkiler? Stres kortizol üretir, ancak muhtemelen çok iyi bilinmeyen şey, bu hormonun bebeğin büyümesini engelleyen bir faktör olmasıdır. Gevşeme, iyi bir hamileliğin gelişimi için bu zararlı hormonların seviyelerini düşük tutmaya yardımcı olan mükemmel bir tekniktir. Bu nedenle yoga yaparak çocuğunuzun zorlanmadan büyümesini teşvik etmiş olursunuz.

Hissetmenizi sağlar. Günlük yaşamda en yaygın olan şey hissetmek yerine yapmaktır ve duygular yaşamda temel bir rol oynar; onları tanımak, hissetmek ve serbest bırakmak bize iç huzuru verir. Hamileyken, daha hassas olduğunuzu, nasıl hissettiğinizi ve her zaman neye ihtiyacınız olduğunu daha yoğun algıladığınızı fark etmiş olacaksınız. Duygularınızla iletişim halinde olmaya alışmak hayatınız için çok ilginç, ancak onları yönetmenize yardımcı olacak araçlara sahip olmak daha da ilginç. Yoganın önerdiği nefes harika bir müttefiktir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu