Sağlık

Aft Nedir? Aft İçin Hangi Doktora Gidilir?

Aft nedir? Aft için hangi doktora gidilir? Ağız yaraları, birçok insanı hayatlarının bir noktasında etkileyen yaygın hastalıklardır.

Aft nedir? Aft için hangi doktora gidilir? sorusu sıkça araştırılan sorular arasında yer almaktadır. Ağızda aftoral ülserler birçok faktöre bağlı olarak gelişebilir. Sindirim sisteminin ana organları olan mide ve bağırsaklarda problemlerin belirtisi olarak kendini gösterebildiği gibi dış etkenlerden gelen virüslerin etkisiyle de kendini gösterebilir. Ağız yaralarının ortaya çıkmasında bir diğer etken de ağız ve diş sağlığına dikkat edilmemesidir.

Ağız İçi Yaralarında Hangi Bölüme Gidilir?

Öncelikle ağızdaki yaraların sebebini belirlemek gerekir. Böyle bir şikayetle karşılaşan kişilerin öncelikle dahiliyeye başvurmaları önerilir. Dahiliye uzmanı hasta için gerekli tetkik ve tahlilleri yapar ve ilgili bölümlere aktarır. Yapılan tahlil ve tetkiklerde ağızda oluşan yaralar sindirim sistemine bağlı gelişmişse gastroenteroloji bölümüne başvurulması gerekir.

Gastroenteroloji uzmanı tarafından yapılan çeşitli muayeneler sonucunda ağızda yaralara neden olan şikayet teşhis edilir. Uygun tedavi yöntemleri bu şikayetin giderilmesinde etkin rol oynar.

Aft, Ağızdaki Siğiller İçin Hangi Doktordan Randevu Almalısınız?

Ağız içinde yaralar oluştuğu için ağız çevresinde siğil, uçuk gibi şikayetler oluşabilir. Ağız çevresinde görülen ve insanları oldukça rahatsız eden siğil ve uçuk şikayetlerinde dahiliye veya dermatoloji uzmanına başvurmak gerekir. Herpes ve siğillerden alınacak numuneler sonucunda sebebinin ne olduğu belirlenir ve tedavi yöntemleri uygulanır ve bu şikayetlerin sona ermesi sağlanır.

Ağızda en sık görülen sorunlardan biri aft adı verilen pamukçuk benzeri yaralardır. Ağız ve diş sağlığına dikkat edilmediği gibi sindirim sistemi nedeniyle de aft gelişebilir. Aft şikayetleri sonucunda dahiliye veya gastroenteroloji uzmanına başvurulabilir. Basit bir tedavi yöntemi ile aft şikayetlerinden kurtulmak mümkündür.

Ağız İçi Yaralardan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Ağız çok hassas bir bölgedir. En ufak bir enfeksiyonda çeşitli semptomların ortaya çıkması muhtemeldir. Bu nedenle ağız yaralarının nedenlerinin neler olduğunu bilmek kadar bunlara karşı alınması gereken önlemler konusunda da bilinçli olmak gerekir. Ağız ve diş sağlığından kaynaklanan sorunlar için diş bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Sindirim sistemi ile ilgili problemlerde de beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu