Sağlık

Emziren Anneler İçin 6 Adımda Beslenme Önerileri

Emziren anneler için 6 adımda beslenme önerileri; Anne ve bebek için birçok faydası bulunan anne sütü, ilk 6 ay bebeğin beslenme ihtiyacını karşılayabilir.

Emziren anneler için 6 adımda beslenme önerilerini araştırdık. Anne sütü içerdiği faydalı maddeler sayesinde bebeği hastalıklardan korurken, emziren annelerde doğum sonrası depresyon daha az görülür, meme ve yumurtalık kanserleri daha az görülür.

Bebeğin tüm besin ihtiyaçlarını karşılar

Anne sütü de anne ve bebeğin mutlu olması için gerekli bir besin kaynağıdır. Ancak anneler genellikle bebekleri için çok önemli olan doğumdan sonra emzirememekten endişe duyarlar. Süt miktarını arttırdığını düşünerek birçok besin tüketir. Süt miktarındaki artış, annelerin emzirme ve sıvı tüketim sıklığı ile doğru orantılıdır. Emzirme sıklığı arttıkça meme ucunun uyarılmasıyla vücutta üretilen süt miktarı da artar.

Başarılı emzirmenin 4 kuralı

Emzirme sırasında meme başı bebeğin ağzına doğru bir şekilde yerleştirilmeli ve bebeğin gerçekten emmesi sağlanmalıdır.

Bebek her iki memeden de eşit şekilde emebilmelidir. Çünkü emzirilmeyen memedeki süt miktarı azalacaktır.

Emzirme sırasında anne ve bebek rahat bir pozisyonda olmalıdır. Püskürtme uçlarının tamamen boşaldığından emin olun. Tamamen boşaltılmış göğüslerde anne sütü üretimi daha yüksek olacaktır.

Stres süt miktarını azaltır

Doğum yaptıktan sonra anneler hormonlara bağlı olarak daha hassas bir döneme girerler.

Hipofiz bezinden salgılanan ‘prolaktin‘ adı verilen hormon süt salgısını uyarır. Stres, prolaktin hormonu seviyesini azaltarak süt miktarını olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle annenin emzirme konusundaki kaygısının artması strese neden olacak ve süt salgısı da azalacaktır. Ayrıca dengeli ve düzenli beslenme, emzirmeye bağlı oluşabilecek kemik ağrıları ve diş çürüklerinin oluşumunu engelleyecektir.

Anne sütünü arttırmanın püf noktaları

Anne sütünün %87’si sudan oluşur. Her gün en az 10-12 bardak su tüketimi anne sütünü artıracaktır.

Lohusa şerbeti, şekerli içecekler ve bazı bitki çaylarının süt miktarını artırmadığı belirlendi. Bunun yerine rezene, ısırgan otu, fesleğen ve biberiye çayı tercih edilebilir.

Vücudun ihtiyaç duyduğu bitkisel ve hayvansal protein kaynakları süt üretiminde etkilidir.

Bol vitamin içeren mevsim meyveleri tüketmek sütün kalitesini artıracaktır

Sigara içmek ve alkol tüketmek süt miktarını azaltır. Ayrıca emzirme döneminde günde 3 fincana kadar kahve tüketilebilir. Anne sütünden bebeğe geçecek az miktarda kafein bebeğe zarar vermez. Bununla birlikte, kafeine daha duyarlı olan bazı bebekler uykusuzluk yaşayabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu